fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Polskie firmy przez hakerów stracą 0,5 mln zł

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
W 2015 roku wzrośnie niebezpieczeństwo ataków hakerskich na administrację rządową oraz przedsiębiorstwa z sektora finansowego, energetycznego oraz zdrowia

Według analityków Check Point Software Technologies., strata wynikająca z pojedynczego ataku w Polsce wyniesie powyżej 0,5 mln zł. I to pomimo tego, że budżet średniej wielkości firmy na zabezpieczenia IT ma sięgnąć w tym roku 1,5 mln zł.

Rocznie na cyberprzestępczości gospodarka światowa traci 375-575 mld dol., co w przeliczeniu na firmę daje straty w wysokości średnio ok. 3 mln dol. Koszty ponoszone przez firmy na świecie w związku z cyberatakami wzrosły w ciągu ostatniego roku o 34 proc. Według danych Inetrnational Data Corporation światowy rynek zabezpieczeń sieciowych rośnie od 5 lat o 10 proc rocznie. W 2014 roku całkowite wydatki na systemy zabezpieczeń przed cyberterrorem wyniosły 2,4 mld dol.

Według danych zawartych w badaniu Check Point Mobile Security Survey, 93 proc. sieci firmowych połączonych jest z urządzeniami mobilnymi. Dla przedsiębiorstw oferujących swoim pracownikom bezprzewodowy dostęp do sieci głównym niebezpieczeństwem stały się właśnie urządzenia mobilne. Jak twierdzi raport Kindsight Security Labs Malware w 2014 ponad 11,6 mln urządzeń mobilnych padło ofiarą ataków w postaci złośliwego oprogramowania.

– Już 67 proc. firm pozwala na podłączenie do sieci firmowej urządzeń prywatnych swoich pracowników. Z pewnością liczby te będą w najbliższych latach rosły. Niestety naraża to dane przedsiębiorstwa na zagrożenia, i to w dwojaki sposób: przez zainfekowanie sieci firmowej złośliwym oprogramowaniem pochodzącym z prywatnych urządzeń; a także przez wyciek danych bezpośrednio z urządzeń łączących się z nieodpowiednio zabezpieczonymi sieciami ¬– twierdzi Krzysztof Wójtowicz, szef Check Pointa w Polsce.

Według niego rozwiązaniem jest wprowadzanie na maszynach pracowników rozwiązań, które gwarantują możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA