fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niepokorna szefowa szwedzkiej dyplomacji

Szefowa MSZ Szwecji Margot Wallstroem
AFP
Margot Wallström, szefowa MSZ Szwecji jako pierwsza w Europie wezwała do uznania niepodległości Kurdystanu, nie chciano jej zapewnić ochrony w Izraelu, a teraz Arabia Saudyjska uniemożliwiła jej wystąpienie na forum Ligi Arabskiej.

Szwedzka minister spraw zagranicznych w połowie stycznia odwołała swoją wizytę w Izraelu. Okazało się bowiem, że gospodarze nie chcieli nadać jej wizycie oficjalnego statusu i zapewnić ochrony podczas pobytu. Planowana wizyta miała związek z uroczystościami upamiętniającymi Raoula Wallenberga zamordowanego przez Sowietów szwedzkiego dyplomaty, który ratował Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

W październiku ubiegłego roku, pierwszą międzynarodową decyzją rządu Stefana Löfvena była zapowiedź uznania niepodległości Palestyny. Po tej zapowiedzi doszło do czasowego odwołania ambasadora Izraela w Szwecji.

Natomiast w połowie lutego Margot Wallström przemawiając w parlamencie powiedziała, że "nadszedł czas na kurdyjską niepodległość". Było to pierwsze tego typu oświadczenie kraju europejskiego w kwestii niezależnego Kurdystanu. We wspomnianym przemówieniu na forum szwedzkiego parlamentu Wallström poruszyła także sprawę palestyńską, zaznaczając, że jej, jak i Szwecji w tej kwestii stanowisko jest jasne, i nadszedł czas, aby zmienić politykę wobec Bliskiego Wschodu zaczynając od omówienia problemu niezależności Kurdystanu.

Szwedzka dyplomatka znalazła się również wśród osób, które wyraziły głośny sprzeciw wobec skazania saudyjskiego blogera na chłostę za obrazę islamu. Jak okazało się w poniedziałek, Rijad zablokował jej wystąpienie na forum Ligi Arabskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA