fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Nieznacznie zmniejsza się liczba ofert pracy w internecie

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Po raz pierwszy od wielu lat mniej jest anonsów dla informatyków. Pracowników szukają firmy spożywcze i odzieżowe.

Barometr Ofert Pracy, który analizuje co dzieje się z ofertami pracy w internecie w lutym trzeci miesiąc z rzędu spadł. W końcu miesiąca pracodawcy opublikowali 94,2 tys. ofert pracy, o 2,5 tys. mniej niż pod koniec stycznia. - Nastroje gospodarcze przedsiębiorców nieco się pogorszyły. Ale ostrożność w zatrudnianiu powinna być krótka – uważa Robert Pater, autor opracowania i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jego zdaniem mniejsza liczba ogłoszeń wynika stąd, że firmy, w zimie ograniczyły przyjmowanie pracowników tymczasowych i sezonowych.

Najbardziej spadły oferty z firm produkcyjnych, w mniejszym zakresie – usługowych.

Co ciekawe po raz pierwszy od wielu lat zmniejszyła się liczba ofert pracy dla informatyków. Z analiz BOP wynika, ze w lutym wciąż poszukiwani byli specjaliści pozwalający formo na poprawienie sprzedaży (przedstawiciele handlowi, kontrolerzy jakości, osoby zajmujące się zarządzaniem i marketingiem). Dodatkowo w samym lutym wyraźnie zwiększyła się liczba ofert dla prawników.

Trwalsze negatywne zmiany wolnych miejsc pracy występują w handlu elektronicznym (e-commerce) i ubezpieczeniach. - Po kilkumiesięcznym wzroście zmniejszyła się również liczba ofert pracy dla farmaceutów i biotechnologów. Od ubiegłego roku pracodawcy zwiększają natomiast zapotrzebowanie na serwisantów i pracowników usług samochodowych, a także, na geologów. – dodaje ekonomista.

Wciąż są anonse dla pielęgniarek i pozostałego personelu służby zdrowia średniego szczebla, przy jednoczesnym spadku liczby ofert pracy dla lekarzy, farmaceutów i weterynarzy. Firmy wciąż szukają wolontariuszy, praktykantów oraz stażystów.

Więcej jest ogłoszeń do od przedsiębiorstwa produkujących artykuły spożywcze, tekstylia i odzież. Wciąż zatrudniają firmy transportowe oraz zajmujące się magazynowaniem oraz działalnością finansową. Rzadziej niż kilka miesięcy temu pracowników szukają firmy z branży wydobywczej, chemicznej oraz maszynowej, zaś w usługach – w edukacji, turystyce i administracji publicznej. Liczbę wakatów zmniejszyli przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego, jak i usługowego, jednak ci pierwsi bardziej.

Tylko w dwóch województwach: mazowieckim i dolnośląskim nie zmniejszyła się liczba anonsów o pracę. - łagodne ograniczenie liczby wolnych miejsc pracy wystąpiło w woj. południowej i środkowej Polski. Większe spadki dotknęły wschodnie, zachodnie i północne województwa. Podtrzymana została również tendencja spadkowa liczby ofert pracy pochodzących z zagranicy, która trwa od połowy zeszłego roku – relacjonuje Pater.

aft

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA