fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Pierwsza płaca dla kobiet bywa niższa niż dla mężczyzn

Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska
Kobiety zarabiają mniej od początku do końca kariery zawodowej w porównaniu do mężczyzn. Nie ma przy tym znaczenia wiek, branża oraz wykształcenie.

W tygodniu z ósmym marca prezentowane są liczne analizy pokazujące, że przeciętnie mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Teksty o różnicach w płacach opatrzone są na stronie www.rp.pl komentarzami, których autorzy zwracają uwagę na to, że kobiety częściej korzystają z urlopów, mają więcej od panów przerw w zatrudnieniu. A poza tym różnice są naturalne począwszy od wyników w bieganiu po budowę ciała. Jeden z czytelników uważa nawet, że publikowanie takich danych to propaganda feministyczna, a wszystko po to by wymusić kolejne przywileje dla pań.

Ale okazuje się, że tak jak płeć nie odgrywa wielkiej roli w dostępie do edukacji i wyborze profesji, to różnice w płacach istnieją już na początku drogi zawodowej. Na początku roku (a więc nie z okazji Dnia Kobiet) ukazał się raport na temat mobilności społecznej i przestrzennej młodych ludzi (do 35 lat) Instytutu Badań Edukacyjnych. Prawie sześć tysięcy młodych ludzi przynajmniej z maturą zapytano gdzie mieszkają (z rodzicami czy samodzielnie), gdzie się uczyli ( jak daleko od rodzinnego domu) oraz czy mają pracę i ile zarabiają.

Od początku kariery zawodowej sytuacja pań jest inna niż panów. Więcej z nich ma kłopoty z dostaniem pracy (szuka jej 17 proc. respondentek i 11 proc. respondentów). Znacznie częściej niż mężczyźni, głównie z powodu macierzyństwa, znajdują się poza rynkiem (nie mają pracy i jej nie szukają). Na utrzymaniu innych osób pozostaje aż 37 proc. młodych kobiet z wykształceniem średnim i 25 proc. z dyplomem wyższej uczelni. Ale kobiety, które pracują, zarabiają o ponad jedną czwartą mniej niż mężczyźni. Panowie po studiach magisterskich zarabiają przeciętnie ponad 2,8 tys., a panie z takim samym wykształceniem – nieco ponad 2,2 tys. zł. Największe różnice dotyczą młodych z wykształceniem średnim zawodowym: prawie 2,5 tys. zł mają mężczyźni i 1, 6 tys. zł – kobiety. Kwoty podane są brutto. Z rozmów z respondentami wynika również, że kobiety mają niższe aspiracje finansowe od mężczyzn.

Autorzy opracowania (Mikołaj Herbst i Aneta Sobotka) zwracają uwagę, że dziewczyny wciąż często wybierają szkoły, a tym samym profesje, gdzie mniej się zarabia. (Przez kobiety zdominowana jest edukacja, pomoc społeczna, opieka zdrowotna, gastronomia i hotelarstwo. Najmniej ich pracuje w budownictwie, górnictwie i transporcie. To dane GUS)

Ale jak wynika z innego badania, gdzie dane podawali ankietowani - Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku, różnice nie giną przy podobnym wykształceniu, pracy w tej samej branży i na takim samym stanowisku. W branży IT jest to 17 proc, w usługach dla biznesu 7 proc. , a w handlu 19 proc.

Z informacji przekazanych przez respondentów wynika, że najbardziej wysokość pensji różnicuje się w przypadku osób z 11 – 15 letnim stażem pracy. Wynosi aż 28 proc. - Natomiast dla pań i panów z doświadczeniem zawodowym powyżej 16 lat, różnica spadła do 20 proc. - relacjonuje Mateusz Rachucki ekspert wynagrodzenia.pl . który opracował dane.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA