fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy można już podjąć kontrahenta winem

Rzeczpospolita
Tematyka kosztów uzyskania przychodów powraca jak bumerang.

O poszczególnych rodzajach wydatków, które przedsiębiorcy próbują rozliczać w firmowych kosztach, i o związanych z tym wątpliwościach piszemy właściwie w każdym numerze tygodnika. Wszystko dlatego, że przepisy dotyczące tego zagadnienia są dość ogólnikowe. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wydatków enumeratywnie wymienionych. Tyle mówią przepisy ustaw o PIT i o CIT. Cała reszta to interpretacje, bo tak ogólny przepis powoduje liczne spory podatników z fiskusem, które nierzadko kończą się w sądzie.

Wydatkiem, który zawsze budził duże kontrowersje, był alkohol. W katalogu kosztowych wyłączeń obie ustawy wymieniają bowiem wydatki na reprezentację, w szczególności na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Takie brzmienie przepisu powodowało, że fiskus zdecydowanie sprzeciwiał się ujmowaniu wydatków na alkohol w firmowych kosztach, w każdym przypadku klasyfikując je jako reprezentację.

Zdarzają się interpretacje zezwalające na ujęcie alkoholu w kosztach. Ale bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych sytuacjach. W ostatnim czasie pojawiły się takie dwie i wynika z nich, że przedsiębiorca podejmujący kontrahenta obiadem, do którego została podana lampka wina, może uwzględnić poniesione w tym celu wydatki w swoich rozliczeniach podatkowych. Czyżby zmiana linii interpretacyjnej? Niekoniecznie. Zwłaszcza że obie interpretacje wydała ta sama izba skarbowa. Ale może zmiana stanowiska fiskusa pozwoli wreszcie podatnikom na takie kontakty z klientami, których poziom jest wymagany przez obecne realia gospodarcze.

Powinni jednak pamiętać, że kwota wydana na poczęstunek w restauracji z pewnością zostanie potraktowana inaczej niż zakup kilku zgrzewek trunków na rachunek biura.

Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA