fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Co szósty policjant nosi spódniczkę

Fotorzepa, Roman Bosiacki
W szeregach czterech służb MSW służy około 20 tys. kobiet-funkcjonariuszek. Najwięcej - w Policji.

Najwięcej kobiet, bo aż 14 984 służy w Policji. Policjantki stanową 15 proc. wszystkich funkcjonariuszy policji - oznacza to, że co szósty funkcjonariusz Policji w Polsce jest kobietą. W porównaniu do 2013 roku, liczba funkcjonariuszek Policji w 2014 roku wzrosła o 451.

Straż Graniczna to służba MSW, w której procentowy udział kobiet jest największy. Stanowią one ponad 24 proc. wszystkich funkcjonariuszy tej formacji. Pod koniec 2014 roku w Straży Granicznej służbę pełniło 3 516 kobiet. To o 160 kobiet więcej, niż rok wcześniej w tym samym czasie.

W Państwowej Straży Pożarnej służy 1 128 kobiet (na ogólną liczbę 30 154 strażaków). Funkcjonariuszki stanowią więc 4 proc. wszystkich strażaków.

W Biurze Ochrony Rządu pierwsze kobiety pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Początkowo powierzano im jedynie obowiązki administracyjne. Pierwsze funkcjonariuszki w ochronie bezpośredniej pojawiły się w grupach ochronnych premier Hanny Suchockiej. Teraz kobiety stanowią 8,7 proc. ogółu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Źródło: MSW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA