fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Holendrzy zaniepokojeni porozumieniem w Mińsku

Strona internetowa holenderskiego rządu. Główny temat: zestrzelenie malezyjskiego samolotu
ROL
Posłowie obawiają się, że nie pozwoli ono postawić przed sądem winnych zestrzelenia samolotu nad Donbasem, w wyniku czego zginęło prawie dwustu obywateli Holandii.

Punkt piąty podpisanego w czwartek w Mińsku porozumienia wspomina o amnestii i ułaskawieniu dla osób, „związanych z wydarzeniami, do których doszło w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego".

Chodzi o prorosyjskich separatystów z Donbasu, w tym sprawców przestępstw wojennych. A więc i głównych podejrzanych o zestrzelenie 17 lipca ubiegłego roku malezyjskiego boeinga lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (298 osób), w tym 193 Holendrów.

Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy holenderskich i niemieckich wykazało, że sprawcami byli separatyści, a posługiwali się wyrzutnią sprowadzoną z Rosji.

Jak podają holenderskie media, posłowie zwrócili się do rządu w Hadze o wyjaśnienie, jaki wpływ będzie miało porozumienie mińskie na dochodzenie w sprawie zestrzelenia samolotu. Minister spraw zagranicznych Bert Koenders powiedział w czwartek rozgłośni Nos, że na razie nie zna wszystkich faktów, ale zapewnił, że celem rządu nadal jest doprowadzenie sprawców przed sąd i skazanie.

Opozycyjna chadecka partia CDA domaga się od rządu, by wyjaśnił, jak zamierza zagwarantować kontynuację śledztwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA