fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowelizacja przepisów. Płatny seks tylko z prezerwatywą

Fot. R. Vennenbernd
picture alliance/dpa
W Niemczech wprowadzony zostanie zakaz uprawiania seksu z prostytutkami bez użycia prezerwatyw. Nad nowelizacją ustawy politycy pracowali wiele miesięcy.

Klientów, korzystających z usług prostytutek w Niemczech, będzie w przyszłości obowiązywał nakaz stosowania prezerwatyw. Politycy chadecji i socjaldemokraci osiągnęli porozumienie w tej sprawie, przygotowując projekt nowej niemieckiej ustawy o prostytucji.

We wszystkich domach publicznych w RFN będzie obowiązywał nakaz używania prezerwatyw. Jeżeli nakaz ten będzie łamany, karę za to ponosić będą nie prostytutki, lecz ich klienci. Jak to ma być kontrolowane i jakie będą sankcje w przypadku łamania tego przepisu, o tym będą decydować władze krajów związkowych.

Koniec eldorado dla klientów?

Organizacje kobiece, zrzeszenia prostytutek oraz szereg polityków SPD sprzeciwiało się wprowadzeniu obowiązkowego stosowania prezerwatyw, ponieważ zawsze kary za niestosowanie się do tego przepisu nakładano tylko na prostytutki. Było tak np. w Bawarii, gdzie karano prostytutki, a nie ich klientów. Jak do tej pory nakaz stosowania prezerwatyw obowiązywał tylko w Kraju Saary, nie było to jednak kontrolowane.

Przygotowania do nowelizacji ustawy o prostytucji trwały wiele miesięcy; w trakcie przygotowań uzgodniono obowiązek rejestracji prostytutek i uzyskania licencji dla prowadzenia domów publicznych. Obowiązywać ma także zakaz oferowania usług seksualnych za zryczałtowaną opłatą (all incusive, flat rate), zbiorowych orgii seksualnych (gangbang-party) oraz reklamowania usług seksualnych bez prezerwatyw.

Porada lekarska zamiast obowiązkowych badań

Między politykami nie było zgodności jeszcze w kilku innych punktach: chadecy domagali się wprowadzenia minimalnego wieku dla prostytutek, 21 lat. Ten pomysł jednak nie przejdzie; wprowadzone zostaną za to szczególne wymagania wobec kobiet w wieku 18-21 lat, trudniących się prostytucją. Będą mogły zarejestrować się jako prostytutki na jeden rok, co 6 miesięcy będą miały obowiązek udania się na poradę lekarską, a nie raz na rok, jak obowiązuje to starsze wiekiem prostytutki.

Chadecy domagali się także przymusowych badań lekarskich dla prostytutek, ale w ich miejsce zostanie wprowadzony obowiązek zasięgania "porady lekarskiej", bez obowiązkowego badania.

Tylko wtedy, gdy lekarz zaświadczy taką poradę, prostytutka będzie mogła się zarejestrować i świadczyć usługi. Porad tych nie musi udzielać ginekolog, przy czym obstawali politycy CSU, lecz można będzie ich zasięgać także w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu i Urzędach Zdrowia.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA