fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Z inspiracji Jana Pawła II: Feminizm według Jana Pawła II

Rzeczpospolita
Dr Aneta Gawkowska z Uniwersytetu Warszawskiego jeszcze za życia Jana Pawła II zainteresowała się ruchem nowego feminizmu, do którego tworzenia wzywał papież.
Ruch ten opiera się na współpracy kobiet i mężczyzn oraz promowaniu kobiecości we wszystkich wymiarach życia społecznego.
– Po śmierci papieża poczułam, że teraz musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za to, jak wykorzystać jego nauczanie – podkreśla dr Gawkowska. Na stypendium w USA Gawkowska badała, jak działa tam nowy feminizm. Po powrocie do kraju upowszechnia te doświadczenia i prowadzi dalsze badania na UW, gdzie w ramach nowatorskiego przedmiotu zaprojektowanego przez prof. Jacka Kurczewskiego antropologia intymności studenci zapoznają się m.in. z teologią ciała Jana Pawła II. Z jej inspiracji Centrum Myśli Jana Pawła II wydaje serię o nowym feminizmie i teologii ciała. Wraz z o. prof. Jarosławem Kupczakiem, dominikaninem, dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II, który działa przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, uczestniczy w tworzeniu portalu www.teologiaciala.pl oraz w seminariach naukowych Kobieta21.
Seminarium jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest feminizm. Czym różni się feminizm stary od nowego oraz czy istnieje jego chrześcijańska odmiana?
j.sad, js
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA