Za pracę w święta oddaj dzień wolny albo wypłacić dodatek

Prowadzę pensjonat, który był otwarty także w minione święta wielkanocne. W recepcji pracowały dwie osoby. Czy przysługuje im dodatkowa rekompensata?
Tak. Inaczej jednak rekompensujemy pracę w wielkanocną niedzielę i wielkanocny poniedziałek. W pierwszym wypadku w ciągu sześciu dni kalendarzowych następujących lub poprzedzających taką niedzielę udzielamy dnia wolnego (art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.). Termin jego odbioru wyznaczamy maksymalnie dwa razy. A gdy zatrudniony nie będzie mógł odebrać wolnego, za każdą godzinę pracy w świąteczną niedzielę pracodawca wypłaca mu normalne wynagrodzenie i 100-proc. dodatek.Tak samo postępujemy, gdy praca świadczona była w świąteczny poniedziałek. W tym wypadku jednak termin odbioru wolnego wyznaczamy tylko raz – nie później niż do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 pkt 2 k.p.). Jeżeli zatem u czytelnika wynosi on miesiąc, musi to nastąpić do końca marca. Tak samo przy kwartalnym okresie, który rozpoczął się w styczniu.Mimo obowiązującego od 26 października 2007 r. zakazu pracy w handlu w dni świąteczne czytelnik mógł otworzyć pensjonat. Jako...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL