fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy pracownica może podjąć pracę w czasie urlopu macierzyńskiego

www.sxc.hu
Nie ma przeszkód, aby młoda matka pracowała. Wolno jej to robić na etacie ?i np. na zleceniu, ale dopiero po ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. ?Najlepiej jednak w innej firmie.
Tak.Pracownica przebywająca na podstawowym urlopie macierzyńskim może podjąć pracę u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednak  podjęcie pracy przez osobę przebywającą na podstawowym urlopie macierzyńskim nie powinno nastąpić wcześniej niż po ośmiu tygodniach od dnia porodu. A to ?z powodu celu tego urlopu i ochrony zdrowia pracownicy. Powinien on służyć kobiecie do regeneracji sił po porodzie oraz pielęgnacji dziecka w pierwszych tygodniach życia. Osiem tygodni macierzyńskiego to minimalny i obowiązkowy wymiar urlopu, jaki pracownica powinna wykorzystać bez innej aktywności.Ponadto taka aktywność jest milej widziana w zewnętrznej firmie.Jakie ograniczenia Osoby, które pobierają zasiłek macierzyński, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 144...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA