fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Młodzi, wykształceni i aktywni

Absolwenci zachodniopomorskich uczelni nie czekają długo na oferty. Zwłaszcza ci, którzy ukończyli Akademię Morską w Szczecinie, mogą sobie pogratulować wyboru studiów.
Pracodawcy – polscy i zagraniczni armatorzy – zabiegają o nich już w trakcie nauki. Fundują młodym ludziom stypendia, dobrze płatne praktyki zawodowe i zapewniają pracę po dyplomie. Przyszli oficerowie mogą więc już na początku studiów zaplanować karierę zawodową.Na brak ofert nie narzekają też absolwenci szkół technicznych, w tym Politechniki Szczecińskiej, zwłaszcza ci, którzy są gotowi przenieść się do innego regionu kraju albo za granicę. Według danych biura karier politechniki najwięcej jest ofert dla informatyków i absolwentów budownictwa. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też specjaliści od budowy maszyn i inżynierowie mechanicy.
Krajowi pracodawcy rzadko podają w swoich ofertach wysokość zarobków. Natomiast firmy z zagranicy robią to chętnie. Kuszą młodych inżynierów wynagrodzeniem w wysokości 2 – 3 tys. euro miesięcznie plus pomoc w zagospodarowaniu. Zagraniczni pracodawcy mają wiele ofert dla absolwentów i studentów Akademii Rolniczej w Szczecinie, zwłaszcza tych po ogrodnictwie i zootechnice. Właściciele dużych gospodarstw rolnych z Danii i Szwecji szukają fachowców do obsługi maszyn rolniczych, hodowli krów, ryb i prowadzenia sadów. – Dużo trudniej jest znaleźć pracę w tym zawodzie w kraju – ocenia Hanna Zielińska-Turkot, szefowa biura karier szczecińskiej Akademii Rolniczej. Absolwenci uczelni pracują jako nauczyciele w technikach, w dużych gospodarstwach rolnych albo np. jako przedstawiciele handlowi producentów nawozów sztucznych czy dodatków do pasz. Zostają też handlowcami firm farmaceutycznych. Zdaniem Hanny Zielińskiej-Turkot pracodawcy mniej zwracają uwagę na kierunek studiów. Liczy się przede wszystkim wyższe wykształcenie, komunikatywność i osobowość kandydata.
– Młodzi ludzie z wyższym wykształceniem są zwykle bardzo aktywni i mobilni. Szybko znajdują pracę – ocenia Ewelina Karewicz, szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu. To samo dotyczy absolwentów kierunków humanistycznych. Według Pauliny Kuczyńskiej z Akademickiego Biura Karier Uniwersytetu Szczecińskiego od pracodawców co miesiąc napływa 5 – 10 ofert pracy, staży i praktyk. Największe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia mają absolwenci marketingu, zarządzania, ekonomii. Zostają oni specjalistami PR, doradcami finansowymi, handlowcami. Absolwenci matematyki i fizyki pracują często jako informatycy. Są też oferty dla filologów, bo firmy szukają tłumaczy i lektorów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA