fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Katowiccy uczniowie będą się uczyć w Rzeszowie

Rzeczpospolita
Przyszli mechanicy samolotów będą się szkolić pod okiem wykładowców Politechniki Rzeszowskiej. Od września ruszy pierwszy w Polsce program szkolenia uczniów z katowickiego technikum na wyższej uczelni
– To pionierskie przedsięwzięcie w Katowicach. Tego jeszcze nie było, żeby nasi uczniowie wyjeżdżali na miesięczne szkolenia na rzeszowską politechnikę – chwali się kierownik wydziału szkół z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach Halina Kasznia.
To właśnie w ramach ZDZ powstanie we wrześniu pierwsza klasa o profilu technik awioniki. – Będą mogli się do niej dostać absolwenci gimnazjum, którzy świetnie znają fizykę i matematykę i interesują się lotnictwem. Będziemy ich wiedzę sprawdzać podczas rozmów wstępnych – dodaje Kasznia.Technicy awionicy zajmują się obsługą naziemną samolotów. Absolwenci szkoły będą naprawiać elektroniczne systemy nawigacyjne i przyrządy pokładowe maszyn latających. Uczniowie tego technikum będą poznawali w trakcie nauki podstawy elektroniki i elektrotechniki, techniki cyfrowej, obsługi urządzeń lotniczych, aerodynamikę i mechanikę lotu, konstrukcję statków powietrznych, budowę i eksploatację urządzeń awioniki. Po ukończeniu tego czteroletniego technikum absolwenci będą mogli pracować w lotniczych zakładach produkcyjnych, projektowych i naprawczych. Mają m.in. umieć korzystać z oprogramowania komputerowego stosowanego w lotnictwie, czytać i wykonywać szkice instalacji elektronicznych występujących w sprzęcie lotniczym, konstruować układy elektroniczne. Uzyskają licencję obsługi technicznej statków powietrznych, np. śmigłowców i samolotów. Licencja ta będzie uznawana na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
– Stworzyliśmy tę klasę, ponieważ jest bardzo duże zainteresowanie tym zawodem. Zauważyliśmy to podczas Targów Edukacyjnych, które odbyły się w Katowicach. Zainteresowanie akurat tym zawodem bierze się z tego, że powstaje coraz więcej lotnisk w kraju. Sami nawiązaliśmy już współpracę z Aeroklubem Śląskim i Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach – mówi Kasznia. Port ten obsługuje 3,6 mln pasażerów rocznie. Z lotniska regularnymi połączeniami można dolecieć do 33 europejskich miast. Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że w ciągu najbliższych pięciu lat nasze lotnictwo będzie potrzebować 23 tys. nowych pracowników. Wiąże się to z rozwojem branży lotniczej, a także ze starzeniem obecnej kadry. W pierwszej klasie katowickiej awioniki ma się uczyć 25 osób. Czesne będzie kosztować 300 zł. Obejmie miesięczny wyjazd do Rzeszowa. Przyszli mechanicy zamieszkają w Rzeszowie w akademiku. – Uczniów z Katowic przyjmiemy we wrześniu, kiedy nie ma zajęć na naszej uczelni. Będą mieli zajęcia w naszym laboratorium – zapowiada Edward Rejman, prodziekan ds. nauczania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. – To najlepsza w kraju kadra, laboratoria i zakłady w samej dolinie lotniczej. Po praktykach w Rzeszowie zajęcia byłyby kontynuowane w Katowicach – przyznaje Kasznia. Prodziekan ds. nauczania powiedział, że politechnika gwarantuje wysoce specjalistyczne laboratorium z profesjonalnymi urządzeniami pomiarowymi, na które technikum katowickiego nie byłoby stać. – Musieliby je budować od zera. A to są ogromne pieniądze. Do dyspozycji uczniów będzie także np. tunel aerodynamiczny, jeśli zajdzie taka potrzeba. To profesjonalne urządzenia, więc uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z nimi. Nie będą musieli improwizować – dodał prodziekan PR. Sam też jest ciekawy współpracy z Katowicami. – Do tej pory nie mieliśmy takiego porozumienia ze szkołą średnią. Ale potencjalnie ci uczniowie to nasi przyszli studenci – dodaje prodziekan. Halina Kasznia przyznała jednak, że i w Katowicach technicy awioniki będą się mogli dalej kształcić, ponieważ powstało Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. Te studia także powołano z powodu zapotrzebowania lotnisk na pracowników naziemnych. Kierownik wydziału szkół z ZDZ zapowiada też, że jeśli wśród dorosłych będzie takie samo zainteresowanie tym fachem co wśród gimnazjalistów, to nie wyklucza powołania takiej klasy dla dorosłych. Dokumenty do klasy awioniki można już składać w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, ul. Krasińskiego 2. ZDZ to firma z 80-letnią historią oświaty zawodowej, najstarsza na Śląsku. Działa na obszarze województwa śląskiego oraz niektórych powiatów i gmin województw małopolskiego, łódzkiego i opolskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA