fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

NYT: Sikorski powinien stanąć na czele dyplomacji UE

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Łukasz Solski
Niemiecki publicysta "New York Timesa" wzywa europejskich polityków do wyboru Radosława Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji
Według piszącego dla "New York Timesa" i "Die Zeit" komentatora Clemensa Wergina, szef polskiego MSZ byłby najlepszym kandydatem do objęcia funkcji wysokiego przedstawiciela ds spraw zagranicznych UE. Jego Sikorski wyróżnia się na tle "przeciętnych" i słabych unijnych polityków, których główną zaletą było "niezawracanie głowy europejskim głowom państw swoimi ambicjami i wizjami".
Autor podkreśla, że Sikorski "nie jest najbardziej dyplomatycznym z dyplomatów" i nie boi się odważnych słów, jak wtedy, gdy ostrzegał Brytyjczyków przed "głupotą" wychodzenia z Unii Europejskiej lub gdy wzywał Niemców do podjęcia przywództwa w obliczu kryzysu. Przypomina również o dobrych kontaktach Sikorskiego w Waszyngtonie i jego doświadczenie, przez co, w przeciwieństwie do Catherine Ashton, nie musiałby się uczyć dyplomacji.
Wergin zwraca też uwagę na to, że wybranie Polaka jako czołowego dyplomaty UE byłoby w kontekście sytuacji na Wschodzie mocnym sygnałem wysłanym Rosji.
"Wschodni Europejczycy w ogóle - a Sikorski szczególnie - mają dużo bardziej realistyczną ocenę imperialnych instynktów Rosji i są dużo lepsi w rozpoznawaniu sposobu myślenia ludzi rządzących Rosją" - pisze.
Niemiecki publicysta dodał ponadto, że Polska z kraju sprawiającego problemy stał się krajem je rozwiązującym, co udowodniła w kontekście sytuacji na Ukrainie.
"Polska nie miała jak dotąd żadnego przedstawiciela wśród najwyższych stanowisk w Brukseli. Tym razem powinna. A Radosław Sikorski jest właściwym człowiekiem we właściwym czasie" - kwituje komentator.
Źródło: The New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA