fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga także dla rozliczających się z dochodów kapitałowych i dla opodatkowanych liniowo

Na pytania dotyczące przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego odpowiada Adam Mariuk, doradca podatkowy w Deloitte
W zeznaniu podatkowym wskazałem nie tylko fundację, której chciałbym przekazać 1 proc. podatku, ale także cel, na który mają być przeznaczone pieniądze. Urząd odmówił przyjęcia takiego PIT. Czy słusznie?
Nie. Podatnik ma prawo wskazać cel, na który organizacja pożytku publicznego wyda przekazaną kwotę. Potwierdziło to w jednym z pism Ministerstwo Finansów. W tym celu najlepiej wykorzystać część formularza przeznaczoną na dodatkowe informacje i objaśnienia. Urząd nie ma więc prawa odmówić przyjęcia takiego zeznania. Gdyby jednak tak się stało, łatwo ten problem rozwiązać, wysyłając je pocztą. Za 2007 r. muszę złożyć dwa zeznania: PIT-37, w którym wykażę dochody z pracy, oraz rozliczenie dochodów z giełdy (PIT-38). Czy 1 proc. mogę przekazać w obu tych formularzach?
Tak. W tym roku pierwszy raz można przekazać 1 proc. podatku nie tylko od dochodów rozliczanych według skali podatkowej, ale także od zysków kapitałowych. Kolejną nowością jest to, że swoim podatkiem za 2007 r. mogą się podzielić także przedsiębiorcy rozliczający się według 19-proc. stawki liniowej, czyli składający PIT-36L.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA