fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy nie przejmują się perspektywą kryzysu

Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Eksporterzy trzymają się mocno. Silny złoty nie ograniczył zagranicznych zamówień w polskich przedsiębiorstwach – wynika z badań GUS
Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącego portfela zamówień, zwłaszcza zagranicznego – podał GUS w marcowym badaniu koniunktury. To optymistyczny sygnał. Umacniający się złoty i spowalniający wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej wzbudzają obawy, że polscy eksporterzy mogą mieć w tym roku utrudnione życie. Tylko od początku roku złoty umocnił się wobec euro o 2,2 proc., a perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro znacznie osłabły. Na razie nie ma to jednak przełożenia na Polskę.
Wielu ekonomistów obawia się też, że kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych i w zachodniej Europie może niekorzystnie wpłynąć na nastroje polskich przedsiębiorców i tym samym przyczynić się na przykład do ograniczenia inwestycji. Również te obawy nie znajdują na razie potwierdzenia. 2,2 proc. - o tyle złoty umocnił się do euro od początku roku. W ciągu 12 miesięcy zaś zyskał aż 8,5 proc.
Ocena ogólnego klimatu koniunktury w marcu w przetwórstwie przemysłowym wyniosła plus 22 – co oznacza, że taka jest różnica między odsetkiem firm deklarujących poprawę koniunktury (31 proc.) i tych, które przewidują jej pogorszenie (9 proc.). Jest to wynik zbliżony do rekordów w pierwszej połowie 2007 r. Blisko rekordowego poziomu jest również ocena koniunktury w handlu, która wyniosła plus 8. „Konsekwencje kryzysu w USA”
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA