fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Inspektor może skontrolować ZOZ

Inspekcja pracy może sprawdzić, czy szpital prawidłowo wypłaca wynagrodzenia ze środków NFZ
Inspekcja pracy może od tego roku kontrolować zakłady opieki zdrowotnej oraz osoby prowadzące indywidualne lub grupowe praktyki lekarskie, pielęgniarskie i położnicze, jeśli wykonują świadczenia medyczne na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Otrzymują wówczas z NFZ środki, które muszą w odpowiedni sposób rozdysponować na wynagrodzenia pracowników.
Wynika to z ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazywaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU nr 149, poz. 1076). Jej celem było zapewnienie podwyżek w publicznej służbie zdrowia. Ustawę tę znowelizowano 16 października 2007 r. (DzU nr 181, poz. 1290). Dodano wówczas zasady przekazywania pieniędzy w 2008 r. oraz 2009 r. i następnych i jednocześnie wskazano w rozdziale 5, że kontrolę wykonywania tych obowiązków przez świadczeniodawców będzie sprawować PIP. – Było już kilka kontroli, ale na razie mają one charakter obserwacji. Inspektoraty okręgowe współpracują z oddziałami NFZ i placówkami służby zdrowia, aby opracować jednolite zasady weryfikacji. W naszej gestii jest zarówno sprawdzenie, czy NFZ przelał odpowiednie środki na konto np. szpitala, jak i zbadanie, czy ten prawidłowo podzielił je na wynagrodzenia pracowników – wyjaśnia Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.
Jeśli inspektor stwierdzi naruszenia zasad wypłat wynagrodzeń ze środków z NFZ, to może nakazać usunięcie uchybień. Jeśli placówka służby zdrowia nie przekazuje środków na wypłaty, to w ostateczności może nałożyć na nią grzywnę. – Fundusz jest otwarty na współpracę z inspekcją pracy w tej kontroli – zapewnia Magdalena Caban z biura prasowego NFZ. Do czasu pojawienia się wskazanych przepisów inspekcja nie sprawdzała, jak świadczeniodawcy dysponują pieniędzmi. Jest to więc dla niej nowe pole kontroli, zwłaszcza że chodzi o sprawdzanie przepływów finansowych. – Obowiązki nałożone na świadczeniodawców na mocy ustawy podwyżkowej odnoszą się bezpośrednio do osób w nich zatrudnionych, a tym samym dotyczą praw pracowniczych. W związku z tym do kontroli, jak wykonują swoje zadania, właściwa jest inspekcja pracy – twierdzi Ewa Gwiazdowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA