fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Kreml każe, biznes wykonuje

ROL
Iwona Trusewicz
Przedsiębiorcy deklarują duże inwestycje na Krymie. Najbogatszy Rosjanin sprzedał amerykańskie akcje.
Władimir Putin ogłosił wejście Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Minister gospodarki Aleksiej Ulukajew przyznał, że finanse Krymu są w fatalnym stanie.
– Wiemy, ile trzeba wydać w perspektywie krótkoterminowej, by zbilansować budżet. Miesięczny deficyt wynosi 80–90 mln dol. Co do wydatków długoterminowych, to prowadzimy analizę infrastruktury transportowej i energetycznej. Ta pierwsza będzie potrzebować do 100 mld rubli  (2,74 mld dol. – red.). Dziesiątków miliardów potrzebuje także energetyka i łączność – wyliczył Ulukajew.
Ulukajew, wcześniej wiceprezes banku centralnego, ocenił, że przejście półwyspu z hrywny na ruble zajmie co najmniej dwa–trzy miesiące.

Kto wyłoży miliardy?

Kto sfinansuje tak duże inwestycje w poprawę krymskiej gospodarki? Wygląda na to, że nie będzie to Rinat Achmetow. Najbogatszy Ukrainiec jest chyba największym prywatnym posiadaczem na Krymie. Przez różne spółki kontroluje m.in. telewizję, stocznię, dwa nabrzeża w Sewastopolu oraz Krymenergo – największego dostawcę prądu.
Jednak ostatnio Achmetow ma kłopoty. 27 lutego do genewskiej siedziby DTEK Trading SA – spółki kontrolowanej przez Achmetowa – wkroczyli szwajcarscy śledczy. Przeszukanie miało związek z synem byłego prezydenta Ukrainy. Aleksandr Janukowycz jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy. Jego spółką Mako Trading SA kieruje Feliks Blitsztejn, który wcześniej kierował firmami związanymi z koncernem CMK Achmetowa.

Zrzutka na Krym

Biznesmeni rosyjscy odpowiedzieli na zachęty z Kremla do inwestowania na Krymie. Rusłan Bajsarow położył na stół 12 mld rubli (330 mln dol.) na stworzenie uzdrowiska morskiego między Ałusztą a Feodosją. Bajsarow to czeczeński przedsiębiorca, bliski znajomy prezydenta Kadyrowa. Tacy jak on najwięcej zyskali na zwycięstwie Kremla w wojnie czeczeńskiej.
Bajsarow potwierdził gazecie „Kommiersant", że chce budować kompleks uzdrowiskowy na 200 miejsc, akwapark, marinę na 400 jachtów. Ma doświadczenie, bo w Czeczenii buduje za kredyty państwowego VTB wysokogórski kompleks Wieduczyj (Wiodący).
– W kurorcie krymskim będzie rocznie wypoczywać do 40 tys. ludzi,  pracę znajdzie 1300 osób – zapowiedział Bajsarow.
Rosjanie to już od pewnego czasu główni klienci na Krymie. W 2013 r. stanowili ok. 40 proc. wypoczywających, przybyło ich tam 2,3 mln.
Urzędnicy krymscy zachęcają rosyjski biznes ulgami i planami utworzenia wolnej strefy ekonomicznej. Miałaby powstać m.in. w Ałuszcie, gdzie buduje się jachtklub (koszt 16 mln dol.), Saki (centrum spa – 2,5 mln dol.), park rozrywki w Bakczysaraju (150 mln dol.).
Sanatorium na Krymie ma rosyjski Sbierbank, który zapowiedział rozbudowę nieruchomości. Właściciele Łukoilu – Wagit Alekpierow i Leonid Fiedun – włożyli 61 mln dol. w hotel Krymska Riwiera.

Z Zachodu na Wschód

Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow (18,6 mld dol. majątku wg „Forbesa") przeorientowuje swój portfel inwestycyjny z Ameryki na Wschód. Wcześniej taką zmianę strategii zapowiedział Kreml jako odpowiedź na zachodnie sankcje.
Usmanow sprzedał akcje Apple'a i Facebooka. Potwierdził to Iwan Streszyński, szef USM Advisors zarządzającej aktywami Usmanowa. Dokładnie nie wiadomo, ile papierów zmieniło właściciela. Usmanow miał akcje Apple'a warte ok. 100 mln dol. Kupił je rok temu. W Facebook zainwestował w 2009 r., gdy firma była warta 6–10 mld dol. Wtedy został właścicielem 10 proc. akcji. Część sprzedał podczas giełdowego debiutu spółki w 2012 r.
Obecnie 70–80 proc. aktywów biznesmena to papiery chińskich firm internetowych, m.in. Alibaba Group i JD.com. Obie przygotowują się do wejścia na giełdę. Wartość pierwszej jest oceniana na ok. 138 mld dol., a drugiej szacowana na 20 mld dol.
Według USM Advisors oligarcha rozważa też zainwestowanie w jednego z trzech największych operatorów sieci komórkowej w Rosji – koncern MegaFon, oraz w firmę internetową Mail.Ru. Group. Udziały już w nich ma, ale kryzys daje możliwość dokupienia nowych po niższych cenach. Główne zalety obu koncernów to w obecnej sytuacji – jak oceniają eksperci rosyjscy – „biznes związany z Rosją i niezależący od warunków zewnętrznych".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA