fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie apelują do kolegów o rozwagę

Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Prawie półtora tysiąca złotych podwyżki, ale dopiero od nowego roku, nie zadowala środowiska
Trwające od kilku miesięcy rozmowy z sędziami o podwyżkach ich pensji doczekały się pierwszych konkretnych propozycji ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. To ostatni dzwonek, ponieważ środowisko zapowiada akcje protestacyjne.
Ministerstwo obiecuje sędziom (w noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych) podwyżkę od 1 stycznia 2009 r. Kwota bazowa, na podstawie której obliczana jest sędziowska pensja, ma wówczas wzrosnąć o 25 proc. (średnio dla sędziego w rejonie może to oznaczać pensję wyższą o ok. 1400 zł)
– Gdy tylko dostaniemy opinię od Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Krajowej Rady Sądownictwa, projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych – mówi „Rzeczpospolitej” wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja. I zapowiada, że rząd może zająć się projektem już w kwietniu. Może nawet prace nad nim będą się toczyć w trybie pilnym. – Cieszy nas, że w końcu dostrzeżono problem zarobków – mówi sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Stowarzyszenia Iustitia. Dodaje jednak, że pomysł nie do końca zadowala sędziów. Po pierwsze – środowisko chciałoby dostać podwyżki już od lipca. Po drugie – stała potrzeba nowelizowania ustawy tylko w celu podniesienia kwoty bazowej stwarza zagrożenie, że będą musieli upominać się o podwyżki co rok. Strajk włoski, dzień bez wokandy i składane przez sędziów pozwy o nadgodziny i wyrównanie pensji w związku z obniżeniem składki rentowej to zapowiadane akcje protestacyjne. W tej sprawie głos zabrał właśnie zarząd stowarzyszenia. On także, tak jak środowisko, jest niezadowolony z poziomu wynagrodzeń sędziowskich. „Ponieważ jednak ministerialne prace nad przygotowaniem propozycji podwyżek trwają, apelujemy do środowiska sędziowskiego o rozwagę w planowaniu w chwili obecnej akcji protestacyjnych” – brzmi uchwała. Iustitia zastrzega jednak, że jeżeli powyższe działania władzy wykonawczej nie przyniosą rezultatów do 15 maja, to zarząd stowarzyszenia zaproponuje ogólnopolski dzień bez wokand jako jedną z form protestu. O jakim rezultacie myślą sędziowie? Chodzi im o przyjęty przez rząd projekt zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych uwzględniający godziwe podwyżki, który zostanie zaakceptowany przez sędziów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA