fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Księstwo Sarmacji

Kamieniecka twierdza i prowadzący do niej most, na którym zawisł pierwszy władca Księstwa Sarmacji
East News/Muzeum Literatury
To nie żadna przenośnia: takie księstwo istniało naprawdę, nie w odległej starożytności, lecz trzysta lat temu. Próżno szukać o nim wiadomości w leksykonach i podręcznikach historii. Dzisiaj wiedzą o jego istnieniu tylko historycy epoki.
Krużganki Lackiego Rynku w Kamieńcu Podolskim zapełniły się tłumem gapiów. Wszyscy zwracali wzrok ku oskarżonemu. Mężczyzna po czterdziestce, „młody jeszcze, chociaż dobrze zużyty", bronił się sam, odpowiadając na pytania sędziów, którym przewodniczył basza Kamieńca. Gdy wysłuchano zeznań świadków, sędziowie „podnieśli oczy w niebo [...], potem spojrzeli na siebie potakując głowami". Wyrok został wydany.

Związanego skazańca poprowadzono ulicą w kierunku mostu nad jarem Smotryczy, łączącego miasto z zamkiem. Tam dokonano egzekucji. Martwe ciało zawisło na mostowym przęśle.

Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób go zabito – nasz informator, anonimowy Ormianin, naoczny świadek tego wydarzenia, zapewne nie dopchał się na miejsce kaźni. Możemy tylko przypuszczać, że nieszczęśnika uduszono sznurem. W ten sposób osmańscy Turcy zwykli skracać życie ludziom obdarzonym tytułem książęcym.Tak w roku 1685 zginął Jerzy Chmielnicki, syn sławnego Bohdan...
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA