fbTrack

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. 50 ofiar śmiertelnych.

Boeing 737, który rozbił się w Kazaniu
AFP
O 16.30 (19.30 według czasu moskiewskiego) na międzynarodowym lotnisku w rosyjskim mieście Kazań podczas lądowania rozbił się samolot pasażerski Boeing 737. Na pokładzie było 50 osób, wśród których 44 pasażerów i 6 członków załogi – informuje agencja interfax.
Według informacji rosyjskiego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie samolotu zginęli. Rosyjska agencja informacyjna Interfax podaje, że samolot należał do kompanii lotniczej Tatarstan. Według danych Komitetu Śledczego Rosji, boeing 737 leciał z moskiewskiego lotniska Domodiedowo. Ria Nowosti informują, że samolot uderzył w ziemię przy próbie odejścia na drugi krąg i się zapalił.
Na razie nie ma oficjalnej wersji przyczyn katastrofy. Według wstępnych informacji, wśród przyczyn katastrofy śledczy rozpatrują wersję błędu pilotów. Prezydent Władymir Putin polecił powołać komisję, która zbada przyczyny wypadku . Według informacji rosyjskiej telewizji Rossija-24 na czele komisji stanął Ministr Spraw Nadzwyczajnych Władymir Puczkow. Międzynarodowy port lotniczy w Kazaniu zawiesił działalność. Wszystkie samoloty są przekierowywane na zastępcze lotniska.
Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych opublikowało listę ofiar tragedii. Wśród nich znalazł się syn prezydenta Tatarstanu (podmiot Federacji Rosyjskiej) Irek Minnihanow i dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Tatarstanu Aleksandr Antonow. Według Interfaxu, rodziny ofiar dostaną po 2 mln rubli (około 200 tys. zł) odszkodowania zgodnie z prawem lotniczym Federacji Rosyjskiej. Pieniądze ma wypłacić ubeczyciel. W Rosji rocznie dochodzi do kilkudziesięciu katastrof samolotów pasażerskich. W kwietniu 2012 roku na lotnisku w Tiumieni rozbił się pasażerski samolot ATR 72. Zginęły wtedy 33 osoby. We wrześniu 2011 samolot Jak-42 uległ katastrofie zaraz po starcie na lotnisku Tunoszna w Jarosławiu. Na pokładzie samolotu znajdowało się 45 osób, w tym ekipa klubu Łokomotiw wraz z drużyną, udająca się do Mińska na inauguracyjny mecz ligi KHL. Poza dwoma osobami wszyscy zginęli. 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Według danych Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) do listopada 2013 roku na terenie Rosji i byłego ZSRR doszło do ponad 30 cywilnych katastrof lotniczych. Dzisiejsza tragedia dopełni tą smutną statystykę. Mimo to niespełna dwa miesiąca temu przewodnicząca MAK Tatiana Anodina za „wybitne" osiągnięcia w lotnictwie międzynarodowym została uhonorowana Narodowym Orderem Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL