fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Firma administrująca czy zarządzająca?

Czy jest różnica między firmą zarządzającą a firmą administrującą wspólnotą? Na ostatnim zebraniu naszej wspólnoty kilka osób posprzeczało się o to.- pisze E. J. z Warszawy
Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom:
– Przepisy prawne, a właściwie terminologia w nich stosowana, są zagmatwane i niejasne. W efekcie w potocznym rozumieniu nie ma różnicy między firmą zarządzającą a firmą administrującą nieruchomością wspólną. Analizując jednak dokładnie stosowane zarówno w ustawach, jak i w praktyce terminy, należałoby przyjąć, że firma administrująca to taka, z którą zarząd wspólnoty mieszkaniowej zawarł umowę o administrowanie i która administruje nieruchomością, to jest realizuje czynności powtarzalne, powierzone jej przez zarząd, bez podejmowania ważnych decyzji, zawierania umów czy reprezentowania wspólnoty.
Firma zarządzająca to albo zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18. ust. 1., albo zarządca przymusowy ustanowiony przez sąd zgodnie z art. 26. 1. ustawy o własności lokali. Firma zarządzająca poza czynnościami administrowania pełni funkcje i realizuje czynności w innych przypadkach pełnione i realizowane przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Jako zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, lub jako zarządca przymusowy firma zarządzająca jest prawnym reprezentantem wspólnoty, a więc jest upoważniona do podpisywania umów w imieniu wspólnoty, a także samodzielnie podejmuje czynności mieszczące się w granicach zarządu zwykłego (szczegółowy zakres w przypadku powierzenia zarządu określa umowa, zaś w przypadku zarządcy przymusowego – sąd).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA