fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uprawnienie do zwrotu biletu: korekta faktury VAT

W jaki sposób rozliczyć zwrot pieniędzy za bilet
Rzeczpospolita
Przewoźnik może uzależnić uprawnienie do odstąpienia od umowy od zgody na pobranie kary umownej. W takim przypadku powinien korygować faktury do zera, a nie do kwoty potrącanej za rezygnację z usługi transportowej
- Jesteśmy spółką jawną świadczącą usługi przewozów pasażerskich busami. Naszym klientom umożliwiamy zwrot nabytych biletów przed rozpoczęciem podróży za potrąceniem opłaty manipulacyjnej (opłaty za odstąpienie od umowy przewozu) w wysokości 10 proc. ceny biletu. Czy prawidłowo traktujemy taką opłatę jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w szczególności odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), w tym usługi transportowe.Zapłata za przejazd Zakup biletu na przewóz busem na określonej trasie jest zatem zapłatą z góry za wykonanie usługi przewozowej. Konsekwencją takiego zakupu jest powstanie obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia tej usługi (obowiązek podatkowy w przypadku usług przewozowych powstaje bowiem, co do zasady, z c...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA