fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

DR Konga: dzieci uwolnione z wojskowych formacji

youtube
Wojska ONZ prowadzące misję MONUSCO w Demokratycznej Republice Konga uwolniły z grup militarnych 82 dzieci
Żołnierze uczestniczący w misji MONUSCO (Misja Stabilizacyjna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga) prowadzi działalność w prowincji Katanga w południowo-wschodniej cześci kraju.
Uwolnione dzieci, w tym 13 dziewcząt, zostały przymusowo wcielone do oddziałów milicyjnych Mai Mai Bakata Katanga. Niektóre z dzieci miały po 8 lat.
Obszar, na którym doszło do akcji uwolnienia dzieci, jest bardzo niespokojny. Sytuację podgrzewa lokalna milicja, która domaga się bardziej sprawiedliwego podziału dóbr między biedną północą Katangi a jej południowymi obszarami, gdzie zagraniczne firmy prowadzą działalność wydobywczą.
Według oświadczenia ONZ czterdzieścioro dzieci zostało już zidentyfikowanych i odesłanych do rodzin. Pozostałe otoczone zostały opieką. ONZ podkreśliło, że do uwolnienia dzieci z militarnych oddziałów doszło dzięki współpracy z lokalną agencją ochrony dzieci.
- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni doniesieniami o kontynuowaniu przez Mai Mai Bakata Katanga i inne grupy zbrojne aktywnej rekrutacji nieletnich - powiedział szef MONUSCO Martin Kobler. - Rekrutacja dzieci do celów wojskowych jest niedopuszczalna, zwłaszcza tych, które nie ukończyły 15 roku życia.  To działanie może stanowić zbrodnię wojenną, a osoby za nie odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności - podkreślił.
Od początku roku oddziały MONUSCO uwolniły z milicyjnych oddziałów 163 dzieci, w tym 22 dziewczynki.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat w wyniku wojny w Demokratycznej Republice Konga zginęło 5 milionów ludzi.
Sytuacja dzieci w Kongo
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA