fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Były prezydent: Mandela niedługo opuści szpital

AFP
Nelson Mandela może wkrótce opuścić szpital, by kontynuować leczenie w domu - powiedział wczoraj Thabo Mbeki
Mbeki był kluczowym deputowanym Afrykańskiego Kongresu Narodowego w czasach prezydencji Mandeli, a w 1999 roku zastąpił go na stanowisku prezydenta.
Nelson Mandela 8 czerwca trafił do szpitala w Tshwane (dawniej Pretoria) z powodu infekcji płuc. Jego stan zdrowia zmieniał się z "poważnego lecz stabilnego" do "krytycznego".
Według ostatnich doniesień, stan byłego prezydenta jest krytyczny, ale stabilny. Przyjaciele, którzy odwiedzają go w szpitalu, mówią, że jest podłączony do aparatury wspomagającej oddychanie. Jednak według żony Mandeli Gracy Macheli oraz prezydenta RPA Jakoba Zumy, Mandela na leczenie reaguje pozytywnie.
Przed domem Mandeli w Johannesburgu i przed szpitalem ludzie nieprzerwanie zostawiają życzenia powrotu do zdrowia, kwiaty i inne wyrazy wsparcia.
Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem w RPA po wygranej w wyborach w 1994 roku. Podczas pobytu w więzieniach, w których spędził łącznie 27 lat za walkę z dyskryminacją czarnoskórej ludności Afryki Południowej, zaraził się gruźlicą. W 1988 roku spędził z tego powodu sześć tygodni w szpitalu i od tego czasu często zapada na infekcje płuc.
Nelson Mandela w czwartek skończy 95 lat.
Źródło: cbsnews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA