Media

Nowa telewizja Foksal Eleven

materiały prasowe
18 maja wystartuje nowa telewizja Foksal Eleven. Powstała z inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła II.
- Będzie to telewizja, jakiej dotąd nie było. Tworzona siłą wolontariuszy, skupi wokół siebie środowiska o różnym zabarwieniu, mocno od siebie oddalone. Punktem wyjścia dla programów Foksal Eleven są wartości, które były dla Jana Pawła II istotne – informuje w przesłanym komunikacie Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.
– Chcemy tworzyć miejsce, które łączy, nie dzieli – deklaruje Tomasz Kempski, redaktor Foksal Eleven. „Punktem wyjścia dla Foksal Eleven są wartości, które były dla Jana Pawła II istotne: literatura, kwestie społeczne, edukacja czy nauka, metapolityka. Na ich temat dyskutować będą różne środowiska. Od „Christianitas" do „Krytyki Politycznej", od Fundacji Świętego Mikołaja do Fundacji Bęc Zmiana, od „Zeszytów Literackich" do portalu Rebelya." – czytamy w komunikacie. – Foksal Eleven będzie platformą wymiany opinii. Telewizję można porównać do tworzącego się think-thanku, tyle że ludzie, którzy realizują programy, nie robią tego z myślą o żadnej partii ani środowisku politycznym – przekonuje Kempski.
Celem programów społecznych będzie m.in. zwrócenie uwagi na bariery stawiane osobom wykluczonym lub niepełnosprawnym. W programach kulturalnych omawiane będą nowości wydawnicze, a także filmy, które trafiają na ekrany kin. Z programów skupiających się wokół idei widzom przybliżone zostaną różne koncepcje myślenia o społeczeństwie. W nagraniach wezmą udział m.in. Jadwiga Staniszkis, Antoni Libera, Dorota Masłowska, duet Paula i Karol, Redbad Klynstra, Maciej Zięba. Równolegle do tworzących się programów uruchomione zostają dwa pasma emitowane na żywo rano i wieczorem. W każdym tygodniu w studio, które znajduje się na 1Piętrze, odbędą się trzy debaty z udziałem publiczności. – Widzowie będą mogli oglądać debaty w trakcie ich trwania – zachęca Szymon Pulcyn, szef 1Piętra. Telewizja ruszy 18 maja, w 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zostanie utworzony także think-thanku pod patronatem Jana Pawła II. – Zjawisko, jakim jest pokolenie JP2, powołały do życia media. Z kolei medium, jakim jest Foksal Eleven, ma potencjał, aby obudzić to pokolenie z powrotem do życia – przekonuje Michał Łuczewski, socjolog z Centrum Myśli Jana Pawła II. Foksal Eleven w większości tworzą wolontariusze, którym Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowało szkolenia z obsługi kamery i montażu. Telewizja swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym ma siedzibę (Warszawa, ul Foksal 11). Telewizję będzie można oglądać na portalu FoksalEleven.pl.

Zapowiedzi programów Foksal Eleven można zobaczyć poniżej:

Przegląd tygodnia (przegląd prasy): W czuły punkt (program o książkach): Religia i władza (program Jadwigi Staniszkis):
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL