fbTrack

Lista 500

Statuetki rozdane

ROL
Liście 500 tradycyjnie już towarzyszą Orły „Rzeczpospolitej”, nagrody dla firm najlepszych i najefektywniejszych
Szansę na nagrody mają jedynie przedsiębiorstwa, które przekazały pełne sprawozdania z wyników 2012 r. i legitymują się zyskiem i dodatnimi kapitałami własnymi. Kolejnym warunkiem było wykazanie zysku netto w latach 2010 i 2011. Przy wyborze pominięto monopolistów w swoich branżach.
Orły przyznajemy w trzech kategoriach firm: ? produkcyjnych ? handlowych, infrastrukturalnych i usługowych ? finansowych. Podział wynika z niepełnej porównywalności warunków działania w różnych segmentach polskiej gospodarki. W tym roku w związku z jubileuszem Listy 500 przyznaliśmy również specjalnego Orła XV-lecia.
Zamów ranking Lista 500 w formacie XLS lub PDF W swoich wyborach Kapituła brała pod uwagę wiele wskaźników określających efektywność firm, ich stabilność oraz zdolność do rozwoju: rentowność kapitałów własnych, marżę EBITDA, dynamikę przychodów na jednego zatrudnionego. W ocenie dynamiki rozwoju uwzględniony został wzrost przychodów oraz intensywność inwestowania. Lista 500 - pierwsze 20 pozycji W przypadku podmiotów finansowych uwzględnione zostały: stopa zwrotu z kapitału własnego i aktywów, rentowność netto, a także dynamika przychodów. Kapituła zdecydowała się również nagrodzić najbardziej spektakularny debiut na tegorocznej Liście. Ocenialiśmy nie tylko wzrost przychodów, który zdecydował o awansie do pięćsetki, ale także rentowność firmy. Nagrodziliśmy także lidera inwestycji oraz najlepszego eksportera. O firmach, które kapituła nagrody Orzeł „Rzeczpospolitej" uznała za najlepsze, piszemy na stronach 8 – 17.

Wielcy wygrani

W tym roku kapituła nagrody Orzeł „Rzeczpospolitej" przyznała ten tytuł firmom: ? Grupa TZMO SA – w kategorii przedsiębiorstw produkcyjnych ? Cyfrowy Polsat SA GK – w kategorii firm usługowych i infrastrukturalnych ? Alior Bank SA – w kategorii firm finansowych. Specjalnego Orła XV-lecia Listy otrzymało ? Asseco Poland SA GK Wyróżnienie dla najlepszego debiutanta na Liście otrzymał w tym roku ? Seco/Warwick SA GK Za najlepszego eksportera został uznany ? Konimpex sp. z o.o. Laury lidera inwestycji przypadły zaś firmie ? Fabryka Maszyn Famur SA GK Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL