Egipt: W grobowcu znaleziono ser sprzed 3200 lat

Przed kilkoma laty zespół archeologów badających staroegipski grobowiec znalazła w nim potłuczone słoiki, które zawierały dziwną, białą substancję. Teraz - jak czytamy w "Analytical Chemistry" - okazuje się, że prawdopodobnie był to kawałek sera sprzed 3200 lat.

Publikacja: 17.08.2018 19:17

Egipt: W grobowcu znaleziono ser sprzed 3200 lat

Foto: stock.adobe.com

arb

"Archeolodzy podejrzewali, że to żywność, biorąc pod uwagę metodę konserwacji oraz miejsce, w którym słoiki znajdowały się w grobowcu. Odkryliśmy, że to ser, po pierwszych badaniach" - wyjaśnia Enrico Greco, autor artykułu w "Analytical Chemistry". Greco na co dzień pracuje na Uniwersytecie Pekińskim.

Grobowiec, w którym znaleziono ser, należał do Ptahmesa, wysokiego rangą urzędnika egipskiego żyjącego w XIII w. p.n.e., który przez pewien czas był burmistrzem Memfis.

Jego miejsce pochówku zostało pierwotnie odkryte w 1885 roku, ale potem ponownie ukryło się pod piaskiem. Ponownie odkryto grobowiec w 2010 roku.

Starożytny ser, który czasem znajdował się wśród pokarmów, które chowano wraz z bogatymi Egipcjanami, miał konsystencję podobną do chevre, koziego sera. Jego smak był "bardzo, bardzo kwaśny" - twierdzi Paul Kindstedt, profesor na Uniwersytecie w Vermont.

- Był wilgotny, łatwy do rozsmarowania. Nie można go było długo przechowywać, szybko się psuł - mówi Kindstedt.

"The Independent" zauważa, że nie jest to najstarszy ślad nabiału ze starożytnego Egiptu znaleziony w egipskich grobowcach. W niektórych z nich znaleziono ślady sera lub jogurtu sprzed nawet 7 tysięcy lat.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców