Grobowiec specjalnego znaczenia

Gigantyczny grób z czasów Aleksandra Macedońskiego odkryli archeolodzy ?w północnej Grecji - pisze Krzysztof Urbański.

Publikacja: 14.08.2014 10:00

Grób w Amfipolis mógł należeć do członka rodziny Aleksandra

Grób w Amfipolis mógł należeć do członka rodziny Aleksandra

Foto: AFP

Wzniesiony został prawdopodobnie między 325 i 300 r. p.n.e. pod wzgórzem na terenie starożytnego miasta Amfipolis. Wzgórze położone jest na brzegu rzeki Struma, około 60 km od współczesnego miasta Serres.

– To jasne, że mamy do czynienia z niezwykle ważnym odkryciem – powiedział Antonis Samaras, premier Grecji, wizytując miejsce wykopalisk. – To unikalny monument.

Badania archeologów w tym miejscu trwają od dwóch lat. Nie wiadomo jeszcze,  czyje szczątki skrywa grobowiec. Archeolodzy w ciągu dwóch tygodni dotrą do wnętrza budowli i będą w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Dotychczas odsłonili stopnie, które prowadzą do szerokiego wejścia zwieńczonego łukiem z dwoma sfinksami – mitycznymi stworzeniami, które łączą cechy ludzi, ptaków i lwów. Archeolodzy pracują w asyście policji i wykorzystują ciężkie maszyny do usuwania ziemi.

Grobowiec był otoczony grubym murem długości 497 metrów. Zbudowany jest z marmurowych bloków sprowadzanych z wyspy Tazos. To sugestia, że jego twórcą mógł być architekt imieniem Dejnokrates, który często posługiwał się tym materiałem. Dejnokrates był przyjacielem Aleksandra Wielkiego.

Znaleziona wcześniej statua lwa wysokości 5 metrów, stojąca przy pobliskiej drodze, prawdopodobnie oryginalnie wieńczyła budowlę.

– Ten grobowiec zdecydowanie może być datowany na okres po śmierci Aleksandra Wielkiego – powiedziała Katerina Peristeri kierująca pracami wykopaliskowymi.

Nic nie wskazuje na to, że mógłby to być grób samego Aleksandra, który zmarł w Babilonie, na terenie dzisiejszego Iraku. Ale eksperci uważają, że mógł w nim zostać pochowany inny członek rodziny królewskiej. Od 1977 roku znane jest miejsce pochówku ojca Aleksandra Filipa II, którego grób został odkryty w pobliżu miasta Wergina.

Po śmierci Aleksandra Wielkiego jego perska żona Roksana i syn Aleksander zostali ok. 310 roku p.n.e. zesłani do miasta Amfipolis i tam zamordowani na rozkaz króla Kassandra.

Krzysztof Urbański

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców