Ślady rolnictwa na dnie morza

Płody rolne pojawiły się na Wyspach Brytyjskich aż 2 tysiące lat wcześniej, niż dotychczas sądzili badacze.

Aktualizacja: 29.10.2015 06:14 Publikacja: 28.10.2015 19:55

fot. CJS*64

fot. CJS*64

Foto: Flickr

Dowodzi tego najnowsze odkrycie dokonane przez zespół składający się z naukowców z brytyjskich uniwersytetów w Bradford, Birmingham i Warwick. Naukowcy ci ustalili, że ludzie w okolicy Bouldnor Cliff koło wyspy Wight posiadali ziarna zbóża, już udomowionej pszenicy – orkiszu (przestała być uprawiana w Europie w średniowieczu) około 6 tys. lat p.n.e. Rzecz w tym, że dotychczas sądzono, że w tym regionie ludność zajmowała się wtedy wyłącznie myślistwem i zbieractwem.

Wprawdzie specjaliści z Maritime Archaeology Trust, prowadzący badania podwodne, nie znaleźli całych ziaren ani zmielonych w postaci mąki, ale przekonali się o ich istnieniu w czasie badań genetycznych, gdy analizowali próbki osadów pobrane z dna cieśniny Solent, oddzielającej wyspę Wight od wybrzeża brytyjskiego.

Powstała ona w wyniku zalania doliny rzeki Solent pod koniec epoki lodowej wodami topniejących czasz lodowych. 6 tys. lat temu był to suchy ląd, po czym, jak ustalili geolodzy, w ciągu 30 – 40 lat pochłonęło go morze, „zabezpieczając" pozostałości po ludzkich osadach. Okazało się, że zachowało się w nich DNA orkiszu.

W warstwie osadów dennych, w których stwierdzono DNA orkiszu, archeolodzy znaleźli także fragmenty drewnianych naczyń i narzędzi. Na podstawie analizy metodą węgla radioaktywnego C14 ustalono ich wiek: 6010–5960 lat p.n.e. Tymczasem najstarsze znane ślady rolnictwa na Wyspach Brytyjskich datowane są na 4100 lat p.n.e.

W okresie 6000–4000 lat p.n.e. pod wodą znalazły się tysiące kilometrów kwadratowych obszarów, na których egzystowali ludzie. Dlatego archeolodzy zamierzają prowadzić badania podwodne na większą skalę niż dotychczas. Spodziewają się odkryć na zatopionych terenach wiele śladów podobnych do tych w cieśninie Solent.

Kluczowe będzie ustalenie, w jaki sposób ziarna zbóż dostały się na zalane obecnie tereny 6000 lat p.n.e. Najbliższym regionem, w którym uprawiano wtedy orkisz, było południe Półwyspu Apenińskiego, południe Francji oraz wschodnie rejony Półwyspu Iberyjskiego.

Stamtąd mogło pochodzić zboże – dostarczone drogą wymiany – lub stamtąd mogli przybyć ludzie – najstarsi rolnicy. W jednym i drugim przypadku mogli podróżować lądem lub morzem – wówczas byłby to najstarszy w dziejach ludzkości przykład świadomie podejmowanej żeglugi. Zmienia to obraz społeczeństw myśliwskich w epoce kamienia, być może były one bardziej zaawansowane technologicznie, niż zakładają badacze.

Archeologia
Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało
Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Archeologia
Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego