W czasach starożytnych piwo było ważnym składnikiem codziennej diety ludzi. Piwu przypisywano wielkie moce, szczególnie w zakresie kultu religijnego i właściwości leczniczych. Mikrobiolodzy dr Ronen Hazan i dr Michael Klutstein z Hebrew University w Jerozolimie zbadali kolonie drożdży, które utworzyły się i osiadły w nanoporach ceramiki służącej do produkcji złocistego trunku. Ostatecznie udało im się wskrzesić drożdże, aby stworzyć wysokiej jakości piwo, którego korzenie sięgają około 5000 lat wstecz.
Do badania zostali zaproszeni archeolodzy, którzy udostępnili naczynia służące do produkcji piwa i miodów pitnych. Okazało się, że te gliniane zabytki nadal zawierały w sobie okazy drożdży. Naczynia te pochodzą z czasów panowania egipskiego faraona Narmera (około 3000 pne), króla aramejskiego Chazaela (800 pne) i proroka Nehemiasza (400 pne), który był namiestnikiem króla Persji w Judei.
Naukowcy oczyścili i sekwencjonowali pełny genom każdego okazu drożdży i przekazali go do analizy w Dead Sea-Arava Science Center. Okazało się, że te 5.000-letnie kultury drożdży są podobne do tych używanych w tradycyjnych afrykańskich browarach oraz do współczesnych drożdży piwnych.
Kolejnym krokiem było warzenie piwa. Do udziału zaproszono specjalistów piwowarów. Otrzymano napój, który w ocenie międzynarodowego zespołu testerów piwnych zyskał ocenę piwa wysokiej jakości i bezpiecznego do spożycia.