Wykopaliska prowadzone na stanowisku Blick Mead w miejscowości Amesbury koło Stonehenge (niedaleko Salisbury) zmieniają metrykę osadnictwa w Anglii. Badania prowadzone przez zespół dr Davida Jacquesa z Uniwersytetu w Birmingham przyniosły nieoczekiwane wyniki. Obiekt w Stonehenge — zarazem obserwatorium astronomiczne zorientowane na Słońce i Księżyc, świątynia i cmentarzysko — powstawał w kilku fazach przez ponad 1500 lat, budowa rozpoczęła się około 3000 lat p. n. e.
Tymczasem wiek kości i narzędzi odkrytych na stanowisku Blick Mead określono metodą węgla radioaktywnego C 14 na 8820 lat p. n. e. Oznacza to, że ludzie zamieszkiwali te okolice już 5800 lat wcześniej.
Co więcej, osada w Blick Mead jest starsza o 1100 lat od osady w Tchatcham (Berkshire) uznawanej dotychczas za najstarszą neolityczną osadę na Wyspach Brytyjskich.
- Przepływająca w pobliżu Stonehenge rzeka Avon służyła najstarszym osadnikom i wędrowcom jako „główna droga" w regionie. Ludzie przybywali w te okolice zwabieni występującym tam pięknym, różowym krzemieniem znajdowanym z strumieniach i ciekach wodnych. Zyskał on takie zabarwienie dzięki algom Hildenbrandia rivularis rozwijającym się w miejscowych wodach w temperaturze 10 — 13 st. C. — wyjaśnia dr David Jacques.