W grocie Ciur Izbuc odkryto pół wieku temu 400 śladów bosych ludzkich stóp odciśniętych w błocie, jakie pozostało po powodzi, która zalała jaskinię. Uznano wtedy, że ślady pozostawiły trzy osoby. Wiek tego znaleziska określono na 15–10 tys. lat, czyli na schyłek epoki lodowej.
Dr David Webb z Uniwersytetu Pensylwanii zbadał ponownie ślady z Ciur Izbuc. Wyniki tej najnowszej analizy zamieszcza „American Journal of Physical Anthropology".
349 śladów uległo już zniszczeniu w trakcie prac archeologicznych i w rezultacie zwiedzania jaskini przez turystów. Na szczęście 51 śladów, jakie pozostały, umożliwiło badaczowi zweryfikowanie pierwotnych ustaleń. Stwierdził on, że ślady pozostawiły nie trzy, lecz sześć lub siedem osób, w tym co najmniej jedno dziecko.
W Ciur Izbuc w warstwie błota, w której przetrwały ślady stóp, znaleziono także kości zwierzęce. Analiza metodą radiowęglową wykazała, że kości te, a więc także współczesne im ślady, mają 36 tys. lat.
– Niestety, nie ma wystarczająco dużo nienaruszonych śladów, aby ustalić kierunki, w jakich chodzili ci ludzie, a także długość ich kroków, co jest podstawą do oszacowania ich wzrostu – wyjaśnia dr David Webb.