Wzór podobny do siatki jaką rysujemy do gry w kółko i krzyżyk lub jak kto woli hasztag (#) znaleziony został na półce skalnej w jaskini Gorham z widokiem na Morze Śródziemne na Gibraltarze. W badaniach brali udział naukowcy z 11 instytucji europejskich.
Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, że geometryczny wzór został pozostawiony przez neandertalskich mieszkańców jaskini, ponieważ zostały odkryte w warstwie osadu, gdzie znaleziono 294 kamienne charakterystyczne narzędzia neandertalskie. Towarzyszyły im od czasu migracji z Afryki ok. 300 tys lat temu. Wiek znalezionych w jaskini Gorham narzędzi badacze określili standardowymi metodami na 39 tys. lat. Szczegóły odkrycia międzynarodowego zespołu naukowców zostały ogłoszone na łamach magazynu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Naukowcy wykluczyli możliwość, że ryciny były przypadkowe lub powstały na skutek krojenia mięsa lub skór zwierzęcych. Powstały przez wielokrotnie drapanie skały ostrym narzędziem z wytrwałością i determinacją: jedna linia wymagała co najmniej 54 uderzeń, a cały rysunek aż 317.
— Te ryty są wynikiem świadomego działania jakiegoś neandertalczyka, a biorąc pod uwagę ich wielkość i położenie miały być dostrzeżone przez innych — powiedział antropolog Clive Finlayson, dyrektor Muzeum w Gibraltarze, jeden z autorów pracy w PNAS. — Wynika z tego, że zdolność do abstrakcyjnego myślenia nie jest zarezerwowana jedynie dla współczesnych ludzi.