Badania trwające tydzień prowadzono na obszarze 500 ha (pola uprawne, dwa jeziora i grodzisko). Ich celem było odnalezienie Doliny Wielkiego Strumienia, w której w 1410 r. – według opisu Jana Długosza – wojska Władysława Jagiełły walczyły z armią zakonu.
Pracami kierował dr Piotr Nowakowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestniczyli w nich archeolodzy i historycy z Polski, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Litwy. Naukowcy korzystali z nowoczesnego sprzętu – georadaru, skanerów, wykrywaczy metali.
– Może nie nastąpił jakiś przełom, ale udało się potwierdzić, że walki toczyły się na całym terenie, który zdążyliśmy przebadać, bo wszędzie znajdowaliśmy drobne ślady po bitwie – powiedział dr Piotr Nowakowski.
Wartościowym znaleziskiem jest głownia średniowiecznego miecza wydobyta z bagna. Ogółem odnaleziono ponad 200 zabytkowych przedmiotów; są wśród nich groty strzał do łuków, bełty do kusz, noże, okucia pasów, fragmenty końskiej uprzęży. Jednak nie wszystkie zabytki pochodzą z 1410 roku, niektóre to monety starożytne, krzyżackie i nowożytne, niezwiązane z bitwą, świadczące o osadnictwie w tym rejonie. Po konserwacji znalezione przedmioty będą eksponowane w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Szymon Drej, dyrektor muzeum, ocenił, że poszukiwania zakończyły się sukcesem i warto objąć nimi tereny jeszcze nieprzebadane. Poprzednie poszukiwania prowadzono pół wieku temu.