Aplikacja notarialna rozpoczyna się w tym roku według nowych zasad. Zmiany wynikają m.in. z ustawy deregulacyjnej, która wydłużyła czas aplikacji z 2,5 do 3,5 roku. Zasady szkolenia doprecyzowuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości.
Określa ono m.in. zasady przeprowadzania kolokwium. Będzie jednak tylko dla chętnych. Jego zdanie da bowiem uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych w kancelarii patrona. Ocena negatywna nie będzie zaś podstawą do skreślenia aplikanta z listy.
Rozporządzenie określa też obowiązki aplikanta. Są wśród nich m.in. nabycie umiejętności dokonywania analizy dopuszczalności czynności notarialnych czy też sporządzania projektów aktów notarialnych. Tu rozporządzenie odsyła do ustawy – Prawo o notariacie. Ta po znowelizowaniu tzw. ustawą deregulacyjną, która w tej części weszła w życie, określa, że „w trakcie aplikacji aplikant notarialny sporządza co najmniej 70 projektów aktów notarialnych i co najmniej po 14 projektów innych czynności notarialnych". Co najmniej 50 projektów aktów notarialnych oraz co najmniej po 10 projektów innych czynności aplikant sporządza przed upływem 2 lat i 6 miesięcy aplikacji.
Aplikant musi się także w trakcie aplikacji zapoznać z funkcjonowaniem sądów poprzez praktyki – m.in. w wydziale ksiąg wieczystych, w wydziałach cywilnym i gospodarczym.
Rozporządzenie określa także szczegółowo, na ile dni nieobecności może sobie pozwolić aplikant. Jest to np. dziesięć dni dla aplikanta etatowego i cztery dla pozaetatowego w zajęciach praktycznych czy też 56 jednostek szkoleniowych w seminariach.