W piątek, 21 sierpnia, wchodzi w życie duża nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Najważniejsza zmiana to likwidacja aplikacji ogólnej, która do tej pory była wstępem do szkolenia specjalistycznego na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Pozostaną już tylko te szkolenia specjalistyczne.
Mimo że ustawa wchodzi w życie teraz, tej jesieni ma się odbyć jeszcze jeden nabór na aplikację ogólną. Wynika to z przepisów przejściowych.
– Pierwszy nabór według nowych zasad będzie mógł być przeprowadzony jesienią 2016 r. – mówi sędzia sądu apelacyjnego Leszek Pietraszko, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. – Ustawodawca przesądził, że dotychczas rozpoczęte aplikacje będą kontynuowane według starych zasad. Oznacza to, że w okresie przejściowym będziemy prowadzić równolegle dwa rodzaje szkoleń – według starych i według nowych zasad – dodaje dyrektor Pietraszko.
Nowe zasady spowodują, że szkolenie kandydatów na sędziów i prokuratorów skróci się o sześć miesięcy. Dotychczas bowiem aplikacja ogólna trwała 12 miesięcy, a sędziowska lub prokuratorska 30 miesięcy, czyli w sumie 42 miesiące. Szkolenie według nowych zasad – wyłącznie na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej – ma trwać 36 miesięcy.
– Zmieni się też status samych aplikantów – zwraca uwagę dyrektor Pietraszkiewicz. – Nie będą już stypendystami Krajowej Szkoły, jak dziś, tylko pracownikami sądu okręgowego lub prokuratury okręgowej, w których odbędą praktykę – wyjaśnia. Podkreśla, że ustawa zmienia także uprawnienia aplikantów prokuratorskich. Dostaną takie jak asystenci, a po zdaniu kolokwium po pierwszym roku nauki będą mogli nawet występować w sądzie.