24 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Wspólnie z Wydawnictwem Beck pomagamy się do niego przygotować. Dziś publikujemy materiał na temat spółek. Za tydzień prawo konstytucyjne i powtórka całości materiału do egzaminu.
Klasyfikacja spółek
Kodeks spółek handlowych wyróżnia dwa rodzaje spółek: spółki osobowe (spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną) oraz spółki kapitałowe (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną).
Odrębne typy spółek stanowią spółka cywilna oraz spółka europejska.
Wpisy do rejestru
Zasady dotyczące ogłaszania wpisów spółek handlowych oraz innych przedsiębiorców w sposób szczegółowy normuje ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 687 ze zm.). Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o KRS wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowemu ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wyjątki od tej zasady polegające na tym, że wpis nie podlega ogłoszeniu, dotyczą wpisów: 1) w dziale 4 rejestru przedsiębiorców, 2) do rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, 3) do rejestru fundacji, 4) do rejestru publicznych zakładów opieki zdrowotnej z wyjątkiem wpisów dotyczących ujawnienia informacji związanych wyłącznie ze statusem organizacji pożytku publicznego, 5) do rejestru dłużników niewypłacalnych, 6) dokonane w wyniku rozpatrzenia wniosku w przedmiocie wpisu numeru REGON oraz NIP stanowiącego uzupełnienie pierwszego wpisu nowego podmiotu do Rejestru (art. 20 ust. 1d ustawy o KRS), 7) daty uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego w sprawach, w których postanowienia te są skuteczne i wykonalne z chwilą ich uprawomocnienia (art. 20 ust. 3 ustawy o KRS).
Cechy spółki osobowej
1. Charakter spółki. Spółka osobowa jest spółką prawa handlowego, która może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. W przeciwieństwie do spółki kapitałowej decydującą rolę odgrywa w niej czynnik osobowy.