Rada Izby Komorniczej w S. skreśliła z listy aplikantów Mariusza S. (imię fikcyjne), który dwukrotnie oblał kolokwium po pierwszym roku aplikacji. Najpierw otrzymał 3 punkty, a na poprawce 8,5 na 20 możliwych.
Rada uznała, że rażąco słabe wyniki z przeprowadzonych kolokwiów, będących jedyną formą weryfikacji merytorycznej wiedzy aplikanta oraz stopień opanowania materiału po pierwszym roku aplikacji stanowią rażące naruszenie obowiązków aplikanta, który swoją postawą nie daje gwarancji należytego wykonywania obowiązków aplikanta i złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym.
Na takim samym stanowisku stanęła Krajowa Rada Komornicza.
Przypomniała ona, że przesłanki skreślenia aplikanta komorniczego z listy aplikantów komorniczych wyliczone zostały enumeratywnie w art. 30b ust 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jedna z nich mówi, że rada izby komorniczej skreśla aplikanta komorniczego z listy aplikantów komorniczych, jeżeli aplikant komorniczy rażąco narusza obowiązki aplikanta komorniczego lub w sposób rażący uchybił godności aplikanta. Zdaniem KRK w opisywanej sprawie zaistniała właśnie ta przesłanka, która odwołuje się do klauzuli generalnej. - Jej istota polega na swoistym posłużeniu się przez ustawodawcę zwrotem niedookreślonym, podlegającym ad casum wykładni i mającym na celu osiągnięcie pewnej elastyczności normy w celu umożliwienia jej właściwego i skutecznego zastosowania w praktyce – wskazano.
KRK uznała, że zostało wskazane konkretne działanie w postaci zaniechania aplikanta, braku nabycia po odbyciu 1 roku aplikacji elementarnej wiedzy merytorycznej, a co za tym idzie, podstawowych umiejętności w celu właściwego przygotowania do samodzielnego wykonywania zawodu jakim jest zawód komornika sądowego.