Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało liczbę zgłoszonych do egzaminu wstępnego na aplikację: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Przystąpi do nich 8460 osób, w 2015 r. było ich 9241.

Najmniejszy spadek widać u adwokatów, największy wśród kandydatów do zawodu komornika – w 2016 r. zgłosiło się 340 osób, rok wcześniej 623. Powód? Najogólniej mówiąc, rynek usług prawnych jest nasycony, coraz więcej młodych prawników zamiast zaczynać działalność na własną rękę szuka pracy w urzędach.

– Rynek usług prawnych się nasycił. Ukończenie aplikacji nie gwarantuje już dobrego startu do wykonywania zawodu. W dodatku trzeba za nią sporo zapłacić – mówi „Rz" Bartosz Pilitowski, prezes zarządu Fundacji Court Watch Polska. Uważa też, że mniejsze zainteresowanie aplikacjami to efekt niżu demograficznego.

– To, że mamy więcej studentów wydziałów prawa, nie oznacza, że przybywać będzie kandydatów do zawodów prawniczych. Wielu absolwentów zaraz po studiach zakłada własną działalność w dziedzinie porad prawnych, specjalizuje się, a dopiero potem startuje na aplikacje, by móc np. reprezentować klientów przed sądem – tłumaczy.

Mniejsze zainteresowanie nie dziwi też Michała Łacheckiego, prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa – ELSA POLAND. Twierdzi jednak, że zarówno adwokaci, jak i radcy prawni bardzo mocno pracują nad wizerunkiem, są więc najbardziej popularni wśród zawodów prawniczych.

W tegorocznym naborze zgłoszeń na egzamin wstępny na aplikacje najbardziej widać spadające zainteresowanie zawodem komornika.

– Radykalnie pogarsza się sytuacja finansowa kancelarii komorniczych – tłumaczy „Rz" Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – W pierwszym półroczu 2016 r. po zmianie przepisów o 40 proc. spadł wpływ spraw do kancelarii. Druga sprawa to atmosfera wokół tego zawodu i przeświadczenie o masowych bezprawnych działaniach komorników sądowych. To podważyło zaufanie niezbędne do prawidłowego wykonywania zawodu komornika – mówi „Rz". Dodaje, że nie można się dziwić młodym ludziom, że nie widzą w tym zawodzie dla siebie miejsca. I jeszcze brak perspektyw, chaos z VAT i zapowiedź racjonalizacji opłat.

24 września 2016 r. o godz. 11 w całym kraju blisko 8,5 tys. chętnych, czyli o blisko 10 proc. mniej niż rok temu, będzie zdawać państwowy egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną, oraz konkursowy na aplikację komorniczą.

Kandydaci będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru. W każdym znajdzie się 150 pytań z trzema propozycjami odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymają ci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań. Na rozwiązanie testu mają 150 minut.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Egzaminy zostaną przeprowadzone jednocześnie w 24 miastach w Polsce. Do dziś powołano 60 komisji egzaminacyjnych (24 ds. aplikacji adwokackiej, 19 ds. radcowskiej, sześć ds. notarialnej, siedem do przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą).