Żaden termin nie zadowoli wszystkich

Ministerstwo nie przesunie egzaminu adwokackiego. Nie wyznaczy też dodatkowego terminu. Pięć lat praktyki prawniczej musi upłynąć do 15 maja

Publikacja: 13.04.2010 05:00

Żaden termin nie zadowoli wszystkich

Foto: www.sxc.hu

Magistrowie prawa, którym zabraknie choćby kilku dni do pełnych pięciu lat praktyki prawniczej, muszą poczekać na przyszłoroczny egzamin adwokacki czy radcowski. Ministerstwo nie przesunie egzaminu ani nie wyznaczy dodatkowego terminu.

[srodtytul]Adwokaci bez aplikacji[/srodtytul]

Zgodnie z art. 66 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E879AB9952CDD1494C76933E4DE1C9F?id=323634]prawa o adwokaturze[/link] (i 25 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6BDF533E6E1E73AAB1A673005C95A66?id=339781]ustawy o radcach prawnych[/link]) do egzaminu adwokackiego i radcowskiego prócz osób, które odbyły aplikację, mogą przystąpić osoby, które po ukończeniu studiów co najmniej pięć lat (w ciągu dziesięciu lat przed złożeniem wniosku) wykonywały czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej w kancelarii adwokackiej (radcowskiej). Dotyczy to też osób zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej.

W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczyło termin egzaminów na 29 czerwca i 2 lipca 2010 r.

– Termin został tak ustalony, że większość osób, które ukończyły uczelnie w 2005 r., nie może przystąpić do egzaminu w tym roku – pożalił się do MS Dominik Jach, absolwent UMCS, od pięciu lat zatrudniony w znanej warszawskiej kancelarii przy windykacji długów. Jego stanowisko podziela więcej magistrów prawa. – Termin ten dyskryminuje wielu absolwentów z 2005 r. Mało absolwentów kończy studia wcześniej niż w czerwcu danego roku. W praktyce więc większość absolwentów z 2005 r. nie może przystąpić do tego egzaminu. Ja sam tytuł magistra uzyskałem 30 maja 2005 r., a moja umowa o pracę jest datowana na 1 lipca 2005 r., choć faktycznie zacząłem ją kilka dni wcześniej.

Dominik Jach zasugerował więc Ministerstwu Sprawiedliwości przesunięcie egzaminów na wrzesień, ewentualnie wyznaczenie egzaminu dodatkowego. Dodajmy, że w zeszłym roku egzaminy te odbyły się w grudniu.

[srodtytul]Pełny staż do 15 maja[/srodtytul]

Poprosił też MS o wykładnię przepisu o egzaminach dotyczącego pięcioletniego stażu: jak go obliczać, np. gdy komuś zabraknie kilku dni, i czy liczy się go na dzień złożenia wniosku czy samego egzaminu.

Co do ostatniego pytania, MS nie zostawia wątpliwości: pięcioletnia praktyka musi się zakończyć przed złożeniem wniosku, nie później 45 dni przed dniem egzaminu, a więc w tym roku do 15 maja.

W ocenie ministra nie ma uzasadnienia dla wyznaczenia dodatkowego, późniejszego terminu egzaminu. Prawo o adwokaturze oraz ustawa o radcach prawnych przewidują jeden wyjątek od powyższej zasady.

[b]Wyznaczenie dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminu przez daną komisję egzaminacyjną możliwe jest, gdy zaistnieje przeszkoda losowa uniemożliwiająca egzamin.[/b] Tu takiego zdarzenia nie ma. Poza tym termin był uzgodniony z władzami adwokatury i radców prawnych oraz skorelowany z terminami zakończenia aplikacji.

– To stary problem. Przez lata walczyliśmy o przesunięcie egzaminów na aplikacje na wrzesień – mówi Grzegorz Maj ze stowarzyszenia Fair Play. – Wymagało to kilku lat protestów. Czerwcowy termin egzaminu adwokackiego to też rodzaj biurokratycznego utrudnienia, które można łatwo usunąć. Termin wrześniowy zadowoliłby wszystkich.

[ramka][b]Opinia[/b]

[b]Iwona Kujawa[/b] - [i]dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami MS[/i]

Mówimy o grupie 200 – 300 kandydatów, tymczasem zdających jest o wiele więcej. Aplikację w tym roku kończy kilka tysięcy osób i z pewnością prawie wszystkie przystąpią do egzaminu. Egzamin na przełomie czerwca i lipca umożliwia po prostu zdanie największej liczbie osób. Wybraliśmy więc optymalny termin. Gdybyśmy go przesunęli na wrzesień, a tym bardziej na późniejszy miesiąc, to te tysiące osób później uzyskałyby uprawnienia adwokackie czy radcowskie. Dodatkowy termin natomiast byłby możliwy tylko wtedy, gdyby w pierwotnym egzaminu nie udało się przeprowadzić. No cóż, nie ma takiego terminu, który zadowoliłby wszystkich.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/04/13/zaden-termin-nie-zadowoli-wszystkich/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem