[b]Tak.[/b] Jest to dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 pracodawca nie jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.
[b]Potwierdza to orzecznictwo sądów, np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2008 r. (I /Po 1597/07).[/b] Sąd stwierdził, że udział pracowników w szkoleniach opłacanych w całości przez pracodawcę nie powinien obciążać ich finansowo. Gdy szkolenie, którego koszt pokrywa pracodawca, odpowiada obowiązkom wykonywanym przez pracownika na zajmowanym przez niego stanowisku, pracodawca będzie mógł taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
[b]Do takich samych wniosków doszła w interpretacji z 23 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie (IPPB4/415-54/08-5/MO)[/b].
Wskazała, że rozporządzenie w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych reguluje rodzaj i zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w ramach kształcenia w formach szkolnych i pozaszkolnych. Rozporządzenie to nie zawiera jednak definicji pojęcia „formy pozaszkolne”. Doprecyzowuje je § 2 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181080]rozporządzenia w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216)[/link].
W interpretacji czytamy, że „podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych, różnego rodzaju aplikacjach, które nie są realizowane na podstawie rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 roku, może zostać uznane za udział w pozaszkolnej formie kształcenia. (...) W konsekwencji nie ma przeszkód do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy, do świadczeń przyznanych przez pracodawcę związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika także w formie studiów podyplomowych, aplikacji na podstawie skierowania zakładu pracy”.