Do biura poselskiego Lidii Staroń zgłosiła się grupa komorników sądowych, z prośbą o interwencję w związku z brakiem dostępu do informacji publicznej, polegającym na uniemożliwieniu im zapoznania się z uchwałami podjętymi przez ich samorząd zawodowy, tj. Krajową Radę Komorniczą.
Uchwały informacją publiczną?
Posłanka, powołując się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora wystąpiła prezesa Krajowej Rady Komorniczej o udostępnienie uchwał podjętych w latach 2011-2012. W odpowiedzi szef KRK odmówił ich udostępnienia, zaznaczając, iż nie widzi podstaw prawnych do ich wydania. Prezes powołując się na regulacje art. 16 i 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wskazał, że obowiązek udzielania informacji i wyjaśnień oraz uzyskiwania informacji i materiałów w trybie tych przepisów dotyczy tylko organów administracji rządowej i samorządowej, jak również innych podmiotów z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Powołane przepisy - zdaniem prezesa KRK - nie dotyczą więc organów samorządu zawodowego, w tym komorniczego.
Z taką interpretacją nie zgodziła się Staroń, która wystąpiła w tej sprawie z interpelację do Ministra Sprawiedliwości. W jej ocenie odmowa udostępnienia żądanych uchwał przez prezesa KRK była więc pozbawiona uzasadnionych podstaw. Jak napisała „przytoczone przez prezesa KRK przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora nie są jedynymi stanowiącymi ustawową podstawę żądania przez posła informacji i dokumentów. (...) Niezasadne jest również zawężenie przez prezesa KRK zakresu zastosowania przywołanego przepisu art. 16 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora jedynie do jednostek samorządu terytorialnego, podczas gdy przepis ten mówi w sposób bardziej ogólny o organach i instytucjach samorządowych, obejmując tym samym również organy samorządu zawodowego, w tym komorniczego."
Zdaniem posłanki żądane uchwały stanowią również informację publiczną z tego względu, że zostały podjęte przez organ wykonujący władztwo publiczne. Ponadto według Staroń „co najmniej niezrozumiałe jest, aby komornicy sądowi, skupieni w swoim samorządzie zawodowym i łożący na jego utrzymanie, nie mieli dostępu i nie znali uchwał jego organu (KRK), które bezpośrednio dotyczą ich działalności zawodowej".
Lida Staroń oceniła, iż niedopuszczalna jest sytuacja, gdy samorząd komorniczy odmawia wglądu do dokumentów (uchwał) własnym członkom (komornikom), a gdy ci proszą o interwencję posła na Sejm RP, z racji wykonywanego przez niego mandatu – odmawia także jemu.