Nie ma potrzeby wydawania odrębnego zaświadczenia. Występując o nie do komisji egzaminacyjnej, Leopold R. powołał się na art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi m.in., że zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby mającej interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów.
Kiedy złożył wniosek do prezesa Sądu Apelacyjnego o powołanie na asesora komorniczego, został poinformowany, że uchwała o wyniku egzaminu wystarczy jedynie do wszczęcia postę- powania. Do powołania na asesora zaś niezbędne jest zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej odmówił wydania takiego zaświadczenia. Do powołania na asesora komorniczego wystarczy odpis uchwały, który (zgodnie z art. 31h ustawy o komornikach sądowych i egzekucji) przewodniczący komisji doręcza zdającym, Krajowej Radzie Komorniczej oraz ministrowi sprawiedliwości.
Rzeczywiście, kiedy obowiązywało rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 1999 r. w sprawie zakresu egzaminu komorniczego, aplikant otrzymywał świadectwo podpisane przez Krajową Radę Komorniczą. Tamto rozporządzenie utraciło jednak moc, a w nowym z 2007 r. nie ma już takiego wymogu. Uchwała o wyniku egzaminu jest decyzją administracyjną, a w świetle art. 217 k.p.a. nie ma podstaw do wydania zaświadczenia.
Minister sprawiedliwości podtrzymał to stanowisko i oddalił zażalenie.