Sprawa o unieważnienie decyzji o cofnięciu z powodu takiego podejrzenia zezwolenia na odbywanie aplikacji trwa do dziś.
Adam S. (dane zmienione), pełniący funkcję w spółdzielni mieszkaniowej, odbywał pozaetatową aplikację prokuratorską od 2001 r. na podstawie zezwolenia prokuratora apelacyjnego w Warszawie. W 2003 r. zostało ono cofnięte z powodu wszczęcia przez prokuraturę rejonową śledztwa w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych od różnych osób.
Adam S. bezskutecznie zwracał się o zgodę na warunkowe odbywanie aplikacji do zakończenia sprawy karnej. Po wielu komplikacjach proceduralnych minister sprawiedliwości – prokurator generalny (wtedy te stanowiska nie były jeszcze rozdzielone) uznał za bezpodstawny wniosek o zawieszenie w prawach i obowiązkach aplikanta zamiast cofnięcia zezwolenia.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy prokurator apelacyjny w Warszawie znów, w 2009 r., cofnął zezwolenie na odbywanie przez Adama S. pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej ze skutkiem na 1 sierpnia 2003 r. i rygorem natychmiastowej wykonalności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w 2010 r. skargę Adama S. Uznał, że już samo trwanie postępowania karnego powoduje rażące naruszenie obowiązków aplikanta i utratę nieskazitelności charakteru.