Są już wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego z całego kraju. Wynika z nich, że sukces odniosło 1927 przyszłych adwokatów i 3506 radców prawnych. Oznacza to, że na rynku przybędzie ok. 5,4 tys. prawników z tymi uprawnieniami.
Do egzaminu organizowanego w marcu tego roku podchodziło 2586 kandydatów na adwokatów i 4842 na radców prawnych. Oznacza to, że zdało go 74,4 proc. kandydatów do palestry i 72,4 proc. tych ubiegających się o togi radcowskie. Jest to wynik porównywalny z ubiegłorocznym, gdy zdało odpowiednio 76 proc. adwokatów i 73 proc. radców prawnych.
Statystyki pokazują, że lepiej na egzaminie radzą sobie ci, którzy przeszli przez szkolenie organizowane przez samorząd. W grupie aplikantów adwokackich zdawalność wynosi bowiem około 76 proc., a radcowskich – około 74 proc.
Z kolei ci, którzy podchodzili do egzaminu bez aplikacji, zdali w 43 proc., jeśli chodzi o adwokatów i 45 proc. w przypadku radców. Ustawa daje możliwość zdawania bez aplikacji m.in. tym, którzy mają pięcioletnie doświadczenie w pracy, np. w kancelarii prawnej, ale przy czynnościach bezpośrednio związanych z pomocą prawną.
W przyszłym roku łatwiej będzie podejść do egzaminu bez aplikacji – projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje bowiem skrócenie wymaganego okresu doświadczenia – w wersji proponowanej przez Senat do czterech lat.