K.N. złożył odwołanie od uchwały komisji egzaminacyjnej, która ustaliła negatywny wynik egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Podniósł, że komisja kwalifikacyjna nieprawidłowo przyjęła, że udzielił wadliwej odpowiedzi na pytanie nr 2 i 4, w sytuacji gdy popełnił "oczywistą omyłkę pisarską" przy przenoszeniu odpowiedzi z testu na kartę odpowiedzi i omyłkę tę poprawił. Podniósł także, że wpływ na niewłaściwe przeniesienie odpowiedzi miał także stan jego zdrowia z powodu którego orzeczono wobec niego niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym.
Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy zaskarżoną uchwałę. Wskazał, iż Komisja Kwalifikacyjna nie zaliczyła odpowiedzi na pytania nr 38 i 70, bowiem w karcie odpowiedzi zostały zaznaczone w pytaniu nr 38 odpowiedzi "A" i "C", w pytaniu nr 70 odpowiedzi "A" i "B", przy czym w pytaniu nr 38 odpowiedź "A" została poprawiona na odpowiedź "C", natomiast w pytaniu nr 70 odpowiedź "B" poprawiona na odpowiedź "A". W konkluzji Minister podkreślił, iż przepisy ustawy o adwokaturze wyraźnie wykluczają możliwość korygowania wyniku egzaminu, niezależnie od przyczyn powstania błędu.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt VIII SA/Wa 156/13). Sąd stwierdził, iż nie można zgodzić się z K.N., iż ograniczenie w rozporządzeniu możliwości poprawienia omyłki pisarskiej stanowi o tym, iż Minister Sprawiedliwości wydając rozporządzenie wykroczył poza zakres upoważnienia ustawowego z racji braku wyraźnego upoważnienia do wprowadzenia takiego ograniczenia.
Sąd przypomniał, iż zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia, egzamin wstępny jest egzaminem testowym, podczas którego zdający ma jedynie wybrać jedną z trzech propozycji, z których jedna jest prawidłowa, zatem możliwość dokonywania zmian prowadziłaby do trudności, czy wręcz niemożności ustalenia, która z wybranych odpowiedzi jest prawidłowa. -Jedną z zalet egzaminu testowego jest łatwość jego sprawdzenia oraz brak czynnika subiektywnego przy ocenie jego wyników – podkreślił WSA.
Ponadto sąd zauważył, iż wszyscy zdający mieli podaną pełną informację o trybie i sposobie przeprowadzenia egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, w tym o zasadach ustalania jego wyniku oraz braku możliwości zmiany zakreślonej odpowiedzi.