-Zoltán Novák, dyrektor generalny Mondel?z Polska

Polskim biznesem światowego potentata branży cukierniczej kieruje od 2012 r. Od 2015 r. jest także dyrektorem generalnym w krajach bałtyckich. Mondel?z, znany z takich marek, jak Milka, Alpen Gold, Prince Polo i Delicje, jest liderem rynku czekolady i ciastek markowych w Polsce. Firma zatrudnia w naszym kraju ok. 3,3 tys. osób i ma tutaj siedem zakładów: w Jankowicach, Bielanach Wrocławskich, Cieszynie, Skarbimierzu, Jarosławiu oraz Płońsku. W połowie 2016 r. rozpoczęła budowę globalnego Centrum Badań i Rozwoju w Bielanach Wrocławskich. Jego otwarcie planowane jest na 2017 r. Zoltán Novák do Mondel?z International (wtedy jeszcze Kraft Foods) dołączył w 2006 r., obejmując funkcję dyrektora zarządzającego na Węgrzech. Pracował także w Imperial Tobacco i Pepsi Cola International. Jest absolwentem zarządzania na Uniwersytecie Buckighamshire w Wielkiej Brytanii.

-Aleksandra Chrzanowska, dyrektor generalna segmentu czekolady w Mars Polska

Za słodki biznes polskiej filii globalnej firmy, której flagowymi markami są m.in. Sinckers, Twix i M&M's, odpowiada od listopada 2014 r. Na jego czele stanęła 22 lata po tym, jak Mars rozpoczął inwestowanie w naszym kraju. Aktualnie, oprócz spółki Mars Polska, grupa ma nad Wisłą firmy Wrigley Poland (gumy do żucia) i Royal Canin Polska (karma dla zwierząt). W sumie zatrudnia ponad 2,6 tys. osób. Mars jest liderem wśród graczy oferujących w naszym kraju batony oraz draże czekoladowe. Jego udziały w tych dwóch częściach rynku słodyczy wynoszą odpowiednio ponad 37 i 34 proc. Aleksandra Chrzanowska wcześniej związana była z firmą BIC, gdzie pełniła m.in. funkcję dyrektora generalnego odpowiedzialnego za oddziały w Polsce oraz krajach bałtyckich. Wcześniej pracowała w firmach PepsiCo, Opoczno i PZ Cussons.

-Maciej Herman, dyrektor sprzedaży i marketingu w Lotte Wedel

Karierę w warszawskiej firmie, liczącej sobie ponad 160 lat, rozpoczął w 2008 r. Trafił tam dwa lata przed jej przejęciem przez japoński koncern Lotte od koncernu Kraft Foods (obecnie Mondel?z International). Swój potencjał rynkowy spółka zawdzięcza silnej i rozpoznawalnej marce oraz tak popularnym produktom jak Ptasie Mleczko czy Mieszanka Wedlowska. Po wejściu azjatyckiego inwestora Wedel zwiększył także inwestycje w nowe produkty. Wśród nowości są czekolada w tubce czy krem czekoladowy w słoiku, którym rzucił rękawicę Nutelli firmy Ferrero. Lotte Wedel rozwija sieć pijalni czekolady, stawia też na mocniejsze wyjście ze swoimi markami za granicę. Przed związaniem się z Wedlem Maciej Herman pracował w działach sprzedaży takich firm, jak Procter & Gamble, Frito Lay i Kompania Piwowarska.

-Jan Kolański, prezes Colian Holding

Jest założycielem, współwłaścicielem i szefem grupy spożywczej, która eksportuje swoje produkty na ponad 50 rynków, nie tylko w Europie, ale także do Azji, Ameryki Północnej i Australii. Znaczące udziały w biznesie Colina mają słodycze, ale grupa produkuje także przyprawy Appetita i napoje Hellena. Zdobywanie udziałów w rynku cukierniczym Jan Kolański zaczął od bydgoskiej Jutrzenki. Właścicielem większościowego pakietu tej spółki stał się na przełomie 2003 i 2004 r. Następnie w 2004 r. kupił markę Goplana oraz fabrykę w Poznaniu od Nestlé Polska. Zaledwie rok później założony przez niego w 1990 r. Ziołopex został właścicielem FPC Kaliszanka, do której należą Grześki. Trzy lata temu do grupy dołączyła FC Solidarność. Colian ma na swoim koncie pierwsze przejęcie za granicą. W tym roku kupił brytyjski Elizabeth Shaw Limited.

-Dariusz Orłowski, prezes Wawelu

Z krakowską spółką związany jest od 1999 r. Zaczynał jako dyrektor ds. finansowych, a następnie przez rok był tam członkiem zarządu. Na czele Wawelu stanął w 2001 r. Ostatnie lata to czas szybkiego rozwoju firmy, oferującej m.in. marki Malaga, Tiki Taki, Kasztanki, Michałki oraz Mieszankę Krakowską. W minionej dekadzie jej przychody zwiększyły się o prawie 200 proc. Coraz silniejszą pozycję rynkową Wawel zawdzięcza nowościom produktowym i ekspansji w sieciach handlowych. Coraz więcej produktów firmy, od dziesięciu lat wytwarzanych w nowoczesnym zakładzie w podkrakowskich Dobczycach, trafia za granicę. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. jej sprzedaż eksportowa zwiększyła się o 17 proc. Dariusz Orłowski, związany wcześniej m.in. z F.H. KrakChemia oraz Gellwe (dziś FoodCare), ukończył Wydział Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie.