Prezydent podpisał ustawę:
- z 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty.
Przedmiotowa ustawa ma na celu poprzez dodanie art. 22c (art. 1 pkt 2 nowelizacji), umożliwienie ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zlecenia opracowania i wydania podręczników lub ich części. Jednocześnie ustawa zmienia art. 22a ust. 2e (art. 1 pkt 1 nowelizacji) poprzez usunięcie terminu, w którym dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, który obowiązuje w roku szkolnym.
Wprowadzenie do ustawy zmian określonych w art. 1 pkt 2 przedmiotowej nowelizacji (dodanie art. 22c) będzie oznaczało, że podręcznik opracowany i wydany na zlecenie ministra nie będzie podlegać procedurze dopuszczenia do użytku określonej w ustawie, a w szczególności w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. z 2012 r., poz. 752).
W obowiązującym stanie prawnym przesłanką formalną uwzględnienia wniosku o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego na mocy decyzji właściwego ministra jest uzyskanie pozytywnych opinii rzeczoznawców. Pozytywna opinia nie może pochodzić od rzeczoznawcy wskazanego przez podmiot zainteresowany dopuszczeniem programu lub podręcznika do użytku szkolnego, lecz rzeczoznawcę tego wskazać powinien właściwy minister.