Teresa Siudem: Czy poseł do Parlamentu UE jest bezkarny?

Kodeks postępowania posłów do Parlamentu Europejskiego zobowiązuje ich do składania szczegółowych oświadczeń o prywatnych interesach, posiadanych aktywach oraz wystąpieniu konfliktu interesów.

Publikacja: 11.06.2024 04:30

Teresa Siudem: Czy poseł do Parlamentu UE jest bezkarny?

Foto: Adobe Stock

9 czerwca wybraliśmy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Każdy z nich musi zaznajomić się z zasadami Kodeksu postępowania posłów PE oraz potwierdzić to stosownym oświadczeniem. Kodeks m.in. wskazuje, w jakich przypadkach może dojść do konfliktu interesów oraz jak posłowie powinni mu zaradzić.

Posłowie muszą publikować informacje o wszystkich zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami grup interesu wpisanymi do rejestru służącego przejrzystości oraz z przedstawicielami organów publicznych państw trzecich, nawet jeśli na te spotkania oddelegowują tylko asystentów. Ponadto muszą informować o udziale w wydarzeniach organizowanych przez strony trzecie, jeżeli te podmioty pokrywają koszty podróży, zakwaterowania, pobytu. Mają również obowiązek zadeklarować prezenty o wartości ponad 150 euro, które otrzymali, gdy oficjalnie reprezentowali Parlament.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?