Teresa Siudem: Czy poseł do Parlamentu UE jest bezkarny?

Kodeks postępowania posłów do Parlamentu Europejskiego zobowiązuje ich do składania szczegółowych oświadczeń o prywatnych interesach, posiadanych aktywach oraz wystąpieniu konfliktu interesów.

Publikacja: 11.06.2024 04:30

Teresa Siudem: Czy poseł do Parlamentu UE jest bezkarny?

Foto: Adobe Stock

9 czerwca wybraliśmy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Każdy z nich musi zaznajomić się z zasadami Kodeksu postępowania posłów PE oraz potwierdzić to stosownym oświadczeniem. Kodeks m.in. wskazuje, w jakich przypadkach może dojść do konfliktu interesów oraz jak posłowie powinni mu zaradzić.

Posłowie muszą publikować informacje o wszystkich zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami grup interesu wpisanymi do rejestru służącego przejrzystości oraz z przedstawicielami organów publicznych państw trzecich, nawet jeśli na te spotkania oddelegowują tylko asystentów. Ponadto muszą informować o udziale w wydarzeniach organizowanych przez strony trzecie, jeżeli te podmioty pokrywają koszty podróży, zakwaterowania, pobytu. Mają również obowiązek zadeklarować prezenty o wartości ponad 150 euro, które otrzymali, gdy oficjalnie reprezentowali Parlament.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży